UPRACME SLOVENSKO: Čistá obec, čistý domov
Aj tento školský rok sme sa pripojili s našou školou k medzinárodnej iniciatíve a vyčistili v rámci jarnej výzvy našu obec - Kamennú Porubu. Nakoľko nám počasie v jarných mesiacoch neprialo, akcia sa presunula na záver školského roka. Ďakujeme OZ Upracme Slovensko za podporu vo forme pomôcok na upratovanie, veľmi nám pomohli!
1
TÝŽDEŇ GLOBÁLNEHO VZDELÁVANIA S ÔSMAKMI
Prvý júnový týždeň sa na našej škole niesol v rámci biológie v duchu globálneho vzdelávania. Žiaci 8.ročníka pracovali na svojich zadaniach v malých skupinách a neskôr v rámci rovesníckeho vzdelávania prezentovali svoju tému žiakom 5-8. ročníka ZŠ. Vyskúšali si tak rolu učiteľa na vlastnej koži ;-)
Globálne vzdelávanie otvára myseľ a oči ľudí voči komplexnej realite sveta a prebúdza potrebu prispieť k väčšej spravodlivosti, rovnosti, udržateľného a dôstojného spôsobu života pre všetkých. Témy a návrhy na aktivity ktoré žiaci realizovali pochádzali z metodickej príručky globálneho vzdelávania pre ZŠ. Ide o edukačný materiál troch mimovládnych organizácií: Človek v ohrození, PDCS a CEEV Živica a zástupca z univerzitného prostredia: Pedagogická fakulta UMB v Banskej Bystrici.Témy realizovaných hodín:
Valentínska ruža (Globálne problémy ˗ prístup k pitnej vode, ľudské práva) - 5. ročník
Vieme, čo jeme? (Globalizácia a vzájomná previazanosť, globálne problémy, životné prostredie s ohľadom na globálne aspekty) - 6. ročník
V zdravom tele zdravý duch (Globálne problémy a rozvojová spolupráca) - 7.A trieda
Čo z nich vyrastie? (Globálne problémy – úmrtnosť detí; humanitárna pomoc) - 7.B trieda
Zemetrasenie (Humanitárna pomoc) - 8. ročník
4
AKO PRACUJE DROŽDIE
Majka Jarinová zo 6.ročníka si pre spolužiakov pripravila zaujímavý projekt spolu s ochutnávkou domáceho kváskového chleba, ktorý sama upiekla. Mohla tak spolužiakom na základe vlastnej skúsenosti vysvetliť funkciu kvasiniek pri pečení. Len tak ďalej ;-)
EKOOLYMPIÁDA 2024
Aj tento rok sa naži žiaci na II. stupni ZŠ zapoja do Ekoolympiády. Ide o súťaž s dôrazom na témy ochrany životného prostredia a trvalej udržateľnosti. V spolupráci so Slovenským olympijským a športovým výborom (SOŠV) sa organizátori rozhodli usporiadať špeciálny parížsky olympijský ročník EKOolympiády. Držte nám palce!
Viac info na: https://ekoolympiada.sk/
V TERÉNE
Práca s atlasom liečivých rastlín či inými atlasmi rastlín v 5. ročníku je žiaducou prípravou na precíznejšiu prácu s botanickými kľúčmi vo vyšších ročníkoch. Krok za krokom sa tak dostávame k získaniu základných prírodovedných zručností ktoré môžeme využiť aj neskôr vo svojom živote. Nebojte sa vykročiť do neznáma, zdolajte prekážky a učte sa celý život novým veciam! Ani neviete, kedy ich budete potrebovať ;-)
2
RUBIKOVA KOCKA V 7.B
PLODY A SEMENÁ - DÁ SA TO AJ TAKTO ❤
Projektové vyučovanie v 6. ročníku prinieslo svoje ovocie!
Žiaci si celý týždeň dopredu pripravovali svoje stanovištia na záverečné zopakovanie učív o semenách a plodoch rastlín.Pripravených bolo 7 stanovíšť kde si navzájom žiaci formou malej súťaže zopakovali všetko dôležité a dozvedeli sa, či ochutnali aj niečo naviac. Pripravené boli degustácie ovocia, ukážky tropických a subtropických plodov s ochutnávkou, ovocné recepty, modely, animácie, kvízy, hry, priraďovačky atď. Jednoducho, bolo to pestré! Dôsledná príprava a aktívna účasť na záverečnej hodine bola samozrejme odmenená 1-tkou ;-)4
NA BYLINKÁCH
Zbierame, sušíme, uchovávame...
Zdanlivo ľahká úloha, no aj pri zbere či sušení byliniek existujú zásady toho, ako ich zbierať a sušiť tak, aby priniesli čo najviac osohu. So žiakmi 4. a 5. ročníka sme sa počas slnečného májového doobedia vybrali do terénu a ukázali si v praxi ako postupovať, keď si chcú vyrobiť vlastný bylinkový čaj ;-)
ANI V MÁJI NELENÍME
Tohtoročné jarné mesiace sa nesú nielen na biológii v duchu starostlivosti o exteriér školy, ale aj novú výsadbu našich vyvýšených záhonov.
Žiaci 6. ročníka si v rámci učív biológie o rastlinách a pestovaní rastlín priniesli do školy semienka zeleniny a byliniek. Spoločne vysadili dva školské záhony, ktoré na nich smutne pozerali pri príchode a odchode zo školy. Už čoskoro sa budú môcť pri dobrej starostlivosti o svoje ,,políčko" tešiť z prvej úrody a porovnať kto je lepším pestovateľom ;-) Čo sa kam zasadilo sme dôsledne vyznačili, už teraz sa nevieme dočkať čo všetko nám vyrastie!
EXPERIMENTUJEME - ZMYSLY
Receptorové bunky sú citlivé na špecifické typy stimulov. Na stimuláciu daného receptora je potrebný adekvátny stimul. Poznáme receptory, ktoré sú citlivé na svetlo, chemické látky, tlak a teplo. Zmyslovými orgánmi človeka sú uši, jazyk, oči, nos a pokožka. Úlohou žiakov 7.B triedy bolo zrealizovať a zdokumentovať 6 experimentov, kde zisťovali na čo slúžia naše zmyslové orgány.
5
JE TO FOSÍLIA?
Žiaci 9. ročníka počas dvoch týždňov experimentovali a skúmali skameneliny (pravé aj nepravé).
Počas prvej hodiny do modelárskej hmoty, alebo zmesi ílu a sadry žiaci modelovali napodobeninu usadenej vrstvy. Do nej vtláčali listy, lastúry, ulity a pod. Model nechali stvrdnúť, potom prírodninu opatrne odstraňovali a používali počas praktickej aktivity na druhej hodine. V nej mali rozlíšiť čo je a čo nie je fosília. Museli si tak uvedomiť, na akých kritériách toto rozhodnutie závisí.
VIEŠ, AKÁ SOM VEĽKÁ?
Pomocou projektovej úlohy žiaci 5. ročníka vytvárali modely slovenských rýb v ich reálnych rozmeroch a učili sa tak nielen o jednotlivých druhoch, ale tvorili svoje predstavy o rozmeroch živočíchov. Modely následne prezentovali pred svojou triedou. No a aby sa z ich práce mohli potešiť a naučiť niečo aj iní žiaci, práce sme vystavili na chodbe školy, kde si ich môžu záujemcovia bližšie preštudovať ;-)
4
OD VLKA KU PSOVI
S pomocou pracovnej učebnice ExpEdíca pre 6. ročník ZŠ sa aj žiaci 8. ročníka mohli dozvedieť niečo nové. Na základe informácií o tom, že pred 15 000 rokmi neexistovali rôzne plemená a ich predchodcom bol vlk, žiaci hľadali odpoveď na otázku: Ako prebieha šľachtenie?
Prostredníctvom imitácie procesu šľachtenia bolo ich úlohou vyšľachtiť plemená podľa vopred stanovených požiadaviek. Počas tohto procesu sa vlastnou skúsenosťou dozvedeli nové informácie o šľachtení, ktorými spresňovali svoje pôvodné predstavy.
PODOBÁME SA?
Podobnosť potomkov s jedným z rodičov či so starým rodičom je niekedy úplne neprehliadnuteľná. Rovnako tak zreteľne sa môžu u detí prejaviť choroby či povahové prejavy typické pre niektorého z predkov. Nakoľko „výbavu“ detí predurčujú gény, ako veľmi je povaha ovplyvnená prostredím a kde nepomôže ani výchova? A čo všetko sa dnes môžeme dozvedieť zo špecializovaných genetických testov rozoberali žiaci 8. ročníka v rámci učiva o genetike. Kto mal záujem, mohol priniesť svoje rodinné fotografie a porozprávať o dedičnosti v ich rodine.
PEČIATKUJEME OSTOŠESŤ :-)
Pečiatky pre deti sú kreatívnou pomôckou, ktorá pomáha precvičovať jemnú motoriku a grafomotoriku, navyše si dieťa zlepší výtvarné cítenie a rozšíri slovnú zásobu vďaka pomenovaniu obrázkov.
Žiaci 4. ročníka si zasúťažili o najkrajšie prírodovedné dielko, pri ktorom využívali pečiatky rastlín a húb z našej prírody. Zároveň sa tak učili ich názvy na vlne fantázie. V závere hodiny si žiaci spoločne práce vyhodnotili a najúspešnejší autori získali malé vecné ceny, ktoré si odniesli domov ;-)
PEDAGOGICKÁ PRAX
Neodmysliteľnou súčasťou štúdia v učiteľských študijných programoch je pedagogická prax. Jej cieľom je orientácia študenta na reálnu školskú prax, prácu učiteľov a žiakov vo vyučovacom procese príslušného aprobačného predmetu na základných a stredných školách. Takouto praxou na našej škole prešiel aj Ing. Branislav Zajac, ktorý sa svojej úlohy zhostil na výbornú a s p. uč. Matejkovou absolvoval hodiny biológie na II. stupni ZŠ. Skvelá práca kolega!
PREJAVY DÝCHANIA
Úlohou žiakov 7.A a 7.B triedy bolo pozorovať prejavy dýchania v pokoji a po telesnej námahe.
Po počiatočnom zistení frekvencie dýchania v pokoji nasledovala fyzická aktivita v podobe klikov alebo drepov. Po nej žiaci opäť merali frekvenciu dýchania za 1 minútu. V závere museli siedmaci vyzistiť údaje aj od svojich spolužiakov, dáta z tabuľky spracovať do grafu a sformulovať záver svojho pozorovania.
POZNÁTE SCHÉMU ,,ZDRAVÉHO TANIERA"?
Skutočná siedmacka výzva v podobe aktivity z našej ExpEdície. Žiakom dala zabrať na niekoľkých vyučovacích hodinách, ale veľa sa z nej dozvedeli a aj naučili.
V prvom kroku aktivity žiaci podľa náčrtu zdravého taniera odhadovali percentami zastúpenie danej skupiny potravín vo vyváženej strave a údaje zapisovali do tabuľky. Z každej skupiny potravín vyberali aspoň 3 konkrétne príklady a vyhľadávali na internete prevažujúci typ živín, ktoré obsahujú. Po vyhľadaní potrebných informácií stručne formulovali halvné funkcie jednotlivých kategórií živín a na základe tabuľky vyhodnocovali, ktoré 2-3 potraviny sú ich významnými zdrojmi.
Na ďalšej vyučovacej hodine zostavovali žiaci svoj ideálny jedálny lístok, počítali svoju dennú potrebu energie, objem potrebnej vody a oboznamovali sa s pojmami ako bazálny metabolizmus, kalória, joule, kilojoule, kilokalória atď. V závere aktivity všetky získané údaje porovnávali a spracúvali do podoby grafu a záverečného zhrnutia čiastkových úloh.
ZDRAVÁ VÝŽIVA DETÍ
Veda o správnej výžive je veľmi komplikovaná a pomerne rýchlo sa rozvíja. Existujú však výživové odporúčania, ktoré sú všeobecne rozšírené a podložené aj vedeckými štúdiami. V roku 2017 sa zrealizoval prieskum o zdravej výžive na vzorke 907 rodičov detí vo veku 8-11 rokov. Tento prieskum ponúka obraz o tom, či sa školopovinné deti stravujú pravidelne, či konzumujú ovocie, zeleninu, mliečne výrobky, ale aj nezdravé jedlá a sladené nápoje.
Úlohou siedmakov bolo pripraviť podobný prieskum ohľadom dodržiavania správnych každodenných odporúčaní a návykov súvisiacich so zdravou výživou. Zisťovali tak údaje nielen o sebe, ale aj od svojich spolužiakov. Výsledné informácie zaznamenávali do tabuľky a v rámci diskusie na ďalšej vyučovacej hodine zhrnuli svoje zistenia spolužiakom a pani učiteľke.
STONKA
Stonka je nadzemným orgánom rastlín, jej úlohou je viesť vodu s rozpustenými živinami a prostredníctvom ďalších častí rastlín do cievnych zväzkov. Tie môžu byť v stonke rôzne usporiadané. Ďalšou funkciou stonky je niesť listy. Podľa toho, kde sa listy na stonke nachádzajú, rozlišujeme byľ, tvor a steblo.
Šiestaci pozorovaním fotografií cievnych zväzkov v stonkách vybraných rastlín zisťovali, že cievne zväzky môžu byť roztrúsené alebo usporiadané. Pozorovaním pokusu o kapilarite charakterizovali cievne zväzky, cvičili voju spôsobilosť klasifikovať, vyvodzovať a argumentovať.
3D MODEL VO VYUČOVANÍ BIOLÓGIE
Tvorbu 3D modelu môžeme nazvať prierezovou a interdisciplinárnou aktivitou - je aplikovateľná v celom spektre vyučovacích predmetov. Tentokrát sa do práce pustili žiaci 6. ročníka.
Žiaci pracovali na modeloch rastlinnej a živočíšnej bunky v škole aj doma. Výsledkom boli jedinečné modely buniek s ich organelami ako sú napríklad jadro, mitochondrie, chloroplasty, vakuoly a ďalšie. Techniku prevedenia si žiaci volili sami. Vytvorili bunky z najrôznejších materiálov - z plastelíny, polystyrénu, slaného cesta, korálok atď. Na fotografiách môžete posúdiť či sa im práca podarila ;-)
9
ČO NOVÉ VIEME ZISTIŤ SKÚMANÍM CICAVCOV?
Chlpy a vlasy sú valcovité útvary vyrastajúce z vlasovej cibuľky. Ľudský vlas sa od zvieracieho chlpu líši svojou stavbou a preto sa pozorovaním pomocou mikroskopu dá zistiť, či je vzor ľudská alebo zvieracia. A presne to sme robili so 7.A a 7.B triedou na biológii :-)
Na vozrkách 5 rôznych druhov chlpov z cicavcov žiaci analyzovali pod mikroskopom konkrétny vzor a určovali, či sa jedná o zvieracie alebo ľudské chlpy. So základnými rozdielmi medzi nimi sa pred tým museli oboznámiť prácou s textom.
LESNÉ OBOJŽIVELNÍKY, PLAZY, VTÁKY
V lese žije veľa živočíchov, ktoré majú vnútornú oporu tela – kostru s chrbticou zloženou zo stavcov (stavovce).
Naším cieľom v 5. ročníku bolo oboznámiť sa bližšie s lesnými obojživelníkmi, plazmi a vtákmi prostredníctvom práce s rôznymi zdrojmi informácií.
Žiaci pracovali samostatne na svojom pridelenom ivočíchovi, ktorého v závere predstavili všetkým spolužiakom.
JEDEN Z NAJVÄČŠÍCH ORGÁNOV
Koža je bariérou medzi okolím a vnútornými orgánmi. Je prvou zábranou, s ktorou sa stretnú cudzorodé, často nebezpečné látky v prostredí, v ktorom sa nachádzame - úlohou kože je okrem iného ochrana pred vírusmi a baktériami. Aký veľký povrch ale zaberá? Na túto otázku sme sa snažili prísť so žiakmi 7. ročníka.
Jednou z možností, ako sme približne zmerali a vypočítali povrch našej kože, bolo zjednodušenie tvaru tela na šesť valcov a následný výpočet obsahu ich plášťov. Zvedavejší žiaci ešte upravovali postup tak, aby boli výsledky čo najpresnejšie. Biológia vs. matematika = 1:1.
KEDY NÁS KOŽA PRESTÁVA CHRÁNIŤ?
Vďaka projektu ExpEdícia sme so žiakmi v 7.ročníku realizovali aktivitu, ktorej ústrednou témou bola krycia sústava - úrazy a ich populácia.
Aktivita predstavovala hlavné typy poranení kože, pričom žiaci triedili a zoraďovali predpripravené informácie v tabuľke. Získané poznatky prepájali s vlastnou skúsenosťou. Žiaci formulovali zásady prevencie a vytvárania poranení kože. V závere aktivity si siedmaci posilnili schopnosť interpretovať dáta z grafu.
ROK V ŽIVOTE BOCIANA BIELEHO
V rámci prebiehajúceho Ekovýchovného programu Bocian vyhlásila Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky celoslovenskú výtvarnú súťaž v tvorbe komiksov pre žiakov na tému BOCIAN BIELY.
Z našej školy sa súťaže zúčastnili žiaci 9.ročníka. Výber prác si môžete pozrieť nižšie. Neostáva už nič iné, len deckám držať prsty aby obstáli v tvrdej konkurencii a pochváliť ich za skvelú reprezentáciu našej školy. Ďakujeme ❤
1AKTUALIZÁCIA: Gratulujeme našim žiakom (K. Vršanskej a J. Čerňanskému - 9. ročník) za úžasné výsledky v súťaži, kde obsadili 1. a 3. miesto SR za II.stupeň ZŠ! Celkové výsledky s popisom hodnotenia poroty si môžete pozrieť na stránke https://www.sopsr.sk/web/?cl=21084
SLEPAČIE VAJCE AKO HO NEPOZNÁME
Ako dýcha vtáčie mláďa vo vajíčku, než sa vyliahne? Na čo slúži škrupina? Vieme správne uskladňovať slepačie vajcia?
Na tieto a ďalšie otázky dostali žiaci 7. ročníka odpoveď počas októbrovej praktickej aktivity. Slepačie vajíčka patria k jednej z najpoužívanejších, no aj najnebezpečnejších surovín v potravinárstve. Zaraďujeme ich medzi najhodnotnejšie potraviny, a tak sme si na jeho stavbu posvietili z blízka. Aby sme potravinami nemrhali, mohli si žiaci z prinesených vajíčok pripraviť chutnú praženicu ;-)
ZBER ŠÍPOK SO ŠTVRTÁKMI
Zber šípok nie je jednoduchá práca, vyžaduje si trpezlivosť a vytrvalosť, stojí však za to!
Počas októbra sme sa s našimi štvrtákmi vybrali počas voľnejších hodín do prírody a urobili niečo pre svoje zdravie. Nielen pohybom, ale aj zberom liečivých plodov jesene. Okrem šípok sa nám podarilo nájsť aj hloh, ktorého plody sme neskôr využili s jabĺčkami pri miešaní liečivého jesenného čaju. Ten si žiaci spolu s p.uč. Matejkovou v škole uvarili a po dúškoch vychutnali spolu s domácim medom od miestneho včelára.
REGULAČNÉ SÚSTAVY STAVOVCOV
Ak máme niekedy pocit, že to, čo sme sa naučili, sa nám úplne nevrylo do pamäti, alebo potrebujeme vo svojich novonadobudnutých vedomostiach urobiť lepší poriadok, pojmová mapa bude jeden z najlepších spôsobov, ako to docieliť. Netreba sa pritom báť presunúť hodinu na zem a pohodlne sa rozložiť v priestore ;-) Tentokrát sme takúto opakovaciu aktivitu realizovali v 7.A triede, kde si úlohy rozdelili dievčatá aj chlapci zo začiatku rovnomerne. Avšak úspešne úlohu dotiahla do konca len časť triedy, preto budeme na podobných zadaniach pracovať častejšie a cibriť tak svoje zručnosti. Nevzdávame sa!
NADCHNI SA PRE PLESNE A BAKTÉRIE AJ TY!
Téma ako stvorená na bádanie. Zistiť, kde aké plesne alebo baktérie žijú, v čom sú podobné a prečo tam vlastne sú.
Na začiatok si každý žiak 6. ročníka odobral vzorku z povrchu, ktorý ho zaujal. Pri výrobe živnej pôdy sme sa inšpirovali “home made” receptom z internetu. Potrebovali sme k nemu agar, bujón s nízkym obsahom soli a cukor. Po pár dňoch sme vzorky skontrolovali a čo prišlo, bolo obrovské prekvapenie. Úlohou žiakov bolo ďalej zisťovať čo sa skrýva pod pojmami kolónia, spóra, či sterilný. A najmä, prečo je dôležité umývať si ruky!
1PS: Ďakujeme Bakomákom za inšpiráciu ;-)
TOTO NIKDY NEOMRZÍ...
K najobľúbenejším činnostiam piatakov na hodinách biológie jednoznačne patrí mikroskopovanie. Vďaka našej prírodovednej učebni sa tejto činnosti môžeme pravidelne venovať. Žiaci si takýmto spôsobom utvrdzujú svoje nadobudnuté vedomosti z prebratých učív a zároveň si precvičia prácu s jemnou motorikou.
ŽIVOT S ČLOVEKOM A V ĽUDSKÝCH SÍDLACH
Začiatok školského roka sa niesol v duchu slnečných dní, bola by veľká škoda nevyužiť pristor areálu školy aj počas vyučovania prírodovedných predmetov.
So žiakmi 6. ročníka sme analyzovali výskyt niektorých druhov vtákov a ich vzhľad. Šiestaci prichádzali na to, aké výhody poskytuje mesto pre život niektorých živočíchov. Opisovali rozdielne podmienky (výhody a nevýhody) života v ľudských sídlach z rôznych hľadísk. Námet na aktivitu pochádza z nášho obľúbeného vzdelávacieho programu ExpEdícia skús, skúmaj, spoznaj.