• ÚČELOVÉ CVIČENIE - ZDRAVOTNÁ PRÍPRAVA

        • Často stačí sekunda a druhú už musíte vedieť správne zasiahnuť. Základy prvej pomoci by mal vedieť každý človek, preto by sa im mala venovať pozornosť nielen na hodinách biológie v 7. ročníku, ale aj počas praktických príprav účelových cvičení v každej triede. 

          V II. poloroku sa žiaci 6. ročníka počas teoretickej prípravy účelového cvičenia stretli na zdravotnej príprave s rôznymi situáciami. Ich úlohou bolo na základe jednoduchých inštrukcií preveriť svoju schopnosť poskytnúť človeku prvú pomoc pri poranení kĺbov a kostí horných a dolných končatín (vyvrtnutie, vykĺbenie, zlomeniny). Druhá časť hodiny bola venovaná nácviku techniky presunu poraneného na bezpečné miesto. 

          Veríme, že si žiaci aspoň niečo zapamätali a budú vedieť pomôcť keď sa ocitnú v podobnej životnej situácii. 

        • SPIROMETER (MIR SMART ONE) NA ,,BIOŠKE"

        • So siedmakmi sme si na hodine v rámci učiva o dýchacej sústave človeka vyskúšali prácu s Peak Flow a FEV1 metrom určeným k presnému meraniu vrcholovej výdychovej rýchlosti a FEV1. Prístroj využíva aj mobilnú aplikáciu, ktorá združuje všetky uskutočnené merania a umožňuje ich nielen kontrolovať na displeji mobilného prístroja, ale tiež ich posielať emailom vo formáte PDF. Je ideálny napr. pre alergikov a osoby s chorobami postihujúcimi pľúca: astma, CHOPN, cystická fibróza. Žiakov aktivita veľmi bavila, neváhali si všetko vyskúšať na vlastnej koži :-)

        • VIEŠ, ČO JEŠ?

        • Známa aktivitka zameraná na ochutnávanie rôznych ingrediencií naslepo. Žiaci 7. ročníka si cibirili jeden zo zmyslov, a to chuť.

          Dve žiačky (V.Jasenovská, S.Verešová) si pre spolužiakov pripravili rôzne vzorky potravín na degustovanie. Vybraní dobrovoľníci mali určiť či ide o horkú, sladkú, slanú, či kyslú chuť a tiež samotné jedlo. Zároveň si skúšali ako máme jednotlivé zmysly prepojené (čuch/chuť) a aké ľahké je naše zmysly oklamať. 

        • BEZSTAVOVCE VÔKOL NÁS

        • ŽIaci 6. ročníka prostredníctvom pozorovania zisťovali odlišnosti vonkajšej stavby tela jednotlivých skupín bezstavovcov (mäkkýše, obrúčkavce, článkonožce), ich zástupcov kategorizovali a v závere svoje pozorovania zaznamenávali + overovali prostredníctvom informácií v učebnici. 

        • STAVBA KVETU

        • Kvet je reprodukčným orgánom rastliny. Je tvorený z kvetných obalov a vlastných reprodukčných orgánov uložených na kvetnom lôžku. Z fylogenetického hľadiska je to vlastne súbor premenených listov, usporiadaných na skrátenej stonke.

          No a práve kvetom a jeho stavbou sa žiaci 6. ročníka zaoberali počas praktickej aktivity. Kvet tulipánu je výbornou pomôckou na pozorovanie stavby kvetu, ale poslúžili nám aj herbárové položky z kabinetu biológie. 

        • ☺ VONKU NÁS TO BAVÍ VIAC ☺

        • Chystajú sa veľké veci! Naša škola sa zapojila do projektu ŠKOLY v ,,OUTE" - outdoorová výučba (p.uč.Matejková a p.uč Kopálová). Našim žiakom tak budeme môcť poskytnúť mnohé benefity spojené s učením vonku. V rámci projektu škola začlení výučbu vonku čoraz viac do každodenného procesu vzdelávania, posilníme vďaka nej komplexnosť získaných vedomostí a ich medzipredmetové prepojenie, ale aj rozvoj mäkkých zručností u žiakov.  Už teraz sa tešíme na nasledujúci školský rok aby sme mohli nadobudnuté vedomosti a zručnosti uplatniť v praxi. Hurá von!

        • NÁCVIK PRVEJ POMOCI - KRVÁCANIE

        • Žiaci 7. ročníka na základe pridelených modelových situácií poskytovali svojmu spolužiakovi prvú pomoc. Vykonali tak nácvik prvej pomoci pri veľkom krvácaní z lýtka, predlaktia, alebo precvičili postup ošetrenia pri malom krvácaní. Svoju prácu aj dokumentovali, jej ukážku si môžete pozrieť aj vy ;-)​​​​​​​

        • NIE JE LEBKA AKO LEBKA...

        • Žiaci 5. ročníka v tejto aktivite analyzovali rozdiely medzi lebkami rôznych cicavcov a na základe informácií o ich potrave vedeli podľa lebky predpokladať potravu aj u druhov vodných cicavcov, ktoré nepoznajú. Zároveň sa tak učili o dôležitých druhoch vodných cicavcov.

        • NEPOSTRÁDATEĽNÉ OBLIČKY

        • Obličky patria k životne dôležitým párovým orgánom. Fungujú ako filter krvi, regulujú množstvo vody a solí v organizme. Vďaka obličkám sú z tela neustále odstraňované odpadové látky vznikajúce pri látkovej výmene, teda metabolizme. Okrem toho ovplyvňujú krvotvorbu a podieľajú sa na riadení krvného tlaku. 

          Vďaka žiačke 7. ročníka, ktorá nám do školy priniesla obličky, sme sa mohli so siedmakmi pozrieť detailne na ich stavbu. Žiaci mohli naživo vidieť fazuľovitý tvar obličiek s miestom, kde vyúsťuje oblička cez obličkovú panvičku do močovodu, následne žiaci identifikovali obličkovú kôru s dreňou, obličkové pyramídy a kalichy. Priebežne sme si hovorili ich funkciu a význam. No a v závere si mohli žiaci urobiť aj odber vzoriek na mikroskopovanie a popisovať/porovnávať ich medzi sebou. 

        • LESNÉ OBOJŽIVELNÍKY A PLAZY  

        • V lese žije veľa živočíchov, ktoré majú vnútornú oporu tela – kostru s chrbticou zloženou zo stavcov (stavovce). Naším cieľom bolo posvietiť si v 5. ročníku bližšie na lesné obojživelníky a plazy.  


          Žiaci pracovali vo dvojiciach, informácie čerpali z rôznorodých zdrojov, no a v závere zhrnuli pred všetkými spolužiakmi čo zaujímavé sa dozvedeli, prípadne s akými úskaliami sa stretli počas tvorby projektov.

        • AKO SPRÁVNE RESUSCITOVAŤ

        • Zachrániť život je povinnosťou každého človeka. Nikto z nás nikdy nevie, kedy a za akých okolností bude musieť poskytnúť prvú pomoc. Záchrana života je úžasná vec, ak si uvedomíme, že aj nás môže niekto zachrániť, len preto (alebo práve preto), že pozná základné pravidlá poskytovania prvej pomoci. A tak sme so siedmakmi cvičili, cvičili a cvičili... 

        • OD KOREŇA K LISTOM A KVETOM

        • Žiaci 6.A a 6.B triedy pozorovaním fotografií cievnych zväzkov v stonkách vybraných rastlín zisťovali, že cievne zväzky môžu byť roztrúsené alebo usporiadané. Neskôr odhaľovali žiaci závislosť usporiadania cievnych zväzkov od typu koreňovej sústavy a pozorovaním pokusu o kapilarite charakterizovali cievne zväzky ako tenké dlhé rúrky. No a v závere určovali typ stonky skúmaných druhov a zisťovali, či súvisí s typom koreňovej sústavy.


        • BYŤ UČITEĽOM JE SUPER

        • Čo je to rovesnícke učenie? Keď starší žiaci učia mladších žiakov, spolužiak vysvetľuje spolužiakovi, kamarát pomáha kamarátovi. Aké je to sedieť za katedrou si na chvíľku vyskúšali žiaci 8. ročníka u siedmakov na hodine biológie.

          Naše ôsmacke duo (N. Jasenovská, J. Čerňanský) sa na hodinu dôsledne pripravilo a siedmakom predostrelo zaujímavú tému o škodlivých vplyvoch na dýchaciu sústavu. V triede panovala skvelá atmosféra, žiaci ohnivo diskutovali a na záver hodiny si všetci zasúťažili prostredníctvom kvízu Kahoot! Veríme, že obe strany si niečo z takejto skúsenosti odniesli a bolo im to len ku prospechu :-)


        • ČERVENÁ KAPUSTA AKO INDIKÁTOR pH

        • Červená kapusta je výborným prírodným pH idikátorom. Sfarbuje sa v širokom farebnom spektre v závislosti od pH prostredia. Túto jej schopnosť sme s ôsmakmi overovali v rámci praktickej aktivity, kde sme určovali pH rôznych vodných roztokov. Napríklad vody zo studne, minerálnej vody, mlieka, mydlovej vody, atď.


        • EKOOLYMPIÁDA

        • Dňa 21. a 23.03.2023 sa dvanásti žiaci 7-9. ročníka ZŠ zúčastnili 2. ročníka Ekoolympiády, v ktorej sa tento šk. rok hralo v 5 kategóriách: oceán, voda, pôda, odpad a klimatická zmena.

            


          Žiaci od 1.marca mohli jednotlivé okruhy precvičovať prostredníctvom Eko trenažéra (aplikácie) a potom si nadobudnuté vedomosti overiť naostro. Napriek tomu, že sa našim žiakom nepodarilo v tvrdej konkurencii prebojovať do ďalšieho kola, veríme, že si odniesli z tejto skúsenosti nové vedomosti a rozšírili svoje obzory v témach, ktoré sa týkajú každého z nás.

        • NENÁPADNÉ KORENE

        • Spomedzi všetkých rastlinných orgánov sú korene najviac nenápadné, a tak im bežne možno nevenujeme toľko pozornosti, koľko by si zasluhovali. O tom, aký majú jednotlivé časti koreňa význam a aké premeny koreňa poznáme sa žiaci 6. ročníka dozvedeli aj vďaka kartičkám od p. Majky Raškovej, ktorá spravuje blog www.maminzapisnik.sk/. Vďačne nám na hodiny biológie poskytla bezplatne svoj skvelý vzdelávací materiál, ktorý využíva v rámci domáceho vzdelávania svojich detí. Veľmi pekne jej ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu prípadnú spoluprácu!​​​​​​

        • PRVOKY ZBLÍZKA

        • Senný nálev patrí medzi najobľúbenejšie objekty pozorovania na biológii. Je to taká mikrofarma, ktorú používame na pestovanie predovšetkým prvokov aby sme ich potom šupli pod mikroskop a pozerali na nich ako na zjavenie :-)

          Žiaci 6. ročníka v predstihu pripravili podľa návodu v učebnici senný nálev s ktorým neskôr pracovali počas praktickej aktivity. Podarilo sa im identifikovať hlavne črievičku, šibavca, vírivku a lozivky. Následne šiestaci sledovali ich stavbu tela a ako vplýva prítomnosť soľného roztoku na ich život. 

        • STRATÉGIE PREŽITIA RASTLÍN VO VODE

        • Žiaci 5. ročníka pozorovaním a vytváraním dvojíc podobných druhov vyvodzovali, že rastliny sú vo vodnom prostredí "upevnené" rôznymi spôsobmi a premýšľali nad ich výhodami a nevýhodami pre daný druh.

        • MYŠLIENKOVÉ MAPY 

        • Prečo si deti nepamätajú základné informácie? Ako môžeme pomôcť?

          Je prirodzené, že na rôzne spôsoby učenia deti neprídu samé, je práve na nás učiteľoch aby sme im ukázali ako sa spontánne a ľahko učiť. Dôležité je naučiť žiakov hľadať v učive zmysel, kľúčové slová, ktoré potom možno prepájať. Na to je výborná tvorba myšlienkových máp ktorú si cvičili žiaci 8. ročníka na hodine biológie pri témach Dýchanie a výživa živočíchov. 

        • ČO SA V NÁS UKRÝVA?

        • Práca ktorá bavila snáď každého...

          O tom, že nie je na škodu poznať stavbu a činnosť opornej a pohybovej sústavy sa už presvečili aj žiaci 7. ročníka. Ich úlohou bolo vytvoriť model kostry svojho spolužiaka/čky, ktorých museli na začiatku precízne obkresliť a následne pracovať s ľubovoľnými (ale dôveryhodnými) zdrojmi informácií aby vedeli jednotlivé časti kostry správne umiestniť a pomenovať. Práca trvala niekoľko vyučovacích hodín, ale stála za to. Veď posúďte sami ;-)

        • BEZSTAVOVCE NA DOBRÚ NOC

        • Šiestacka aktivita: Vonkajšia stavba tela bezstavovcov a ich triedenie

          Aktivita bola tvorená pozorovaním vonkajších znakov rôznych predstaviteľov bezstavovcov, následnou identifikáciou dôležitých znakov pre zaradenie týchto bezstavovcov do správnych tried, triedenie vybraných zástupcov podľa spoločných a odlišných znakov a zaradenie konkrétneho zástupcu do správneho kmeňa bezstavovcov podľa charakteristiky kmeňa. Znie to zložito? Pre niektoré skupiny bolo zadanie skutočnou výzvou, iní ju zvládli bez problémov. Ako povedal Maxim Gorkij - „Ak nájdeš v živote cestu bez prekážok, určite nevedie nikam.“

        • KLÍČIME AJ V DECEMBRI

        • Zasadené v zemi klíčim, rýchlo vezmi krhličku, aby sa mi dobre rástlo, potrebujem...

          Klíčenie semien rastlín závisí od rôznych podmienok. Aké to sú, sme zisťovali počas decembra v 8. ročníku na hodinách biológie. Žiaci počas 2 týždňov sledovali, zaznamenávali a sumarizovali informácie o ich prinesených a zasadených semienkach. Väčšina žiakov sa stretla s úspechom a podarilo sa im naklíčiť napr.  fazuľu, kukuricu, papriku, žeruchu, šošovicu či hrach. Zozbierané dáta v tabuľkách spracovali žiaci do podoby grafov a priebežne vyvodzovali závery zo svojich pozorovaní. Zároveň sme sa presvedčili, že aj v zimných mesiacoch si môžeme svoj jedálniček spestriť rôznymi klíčkami/mikrozeleniou a objaviť tak nové chute. Smelo do toho!  

          (odpoveď na hádanku v úvode - vodičku)

        • POZNÁVANIE HÚB

        • Zbierať či nezbierať? 

          Cieľom našej novembrovej praktickej aktivity s piatakmi bolo poznávanie jedlých a jedovatých húb, ich stavba a oboznámenie sa so zásadami zberu húb. Žiaci na jednotlivých úlohách pracovali s rôznymi zdrojmi informácií - atlasy húb, učebnice, školské modely, aplikácie, či rôzne internetové stránky. Počas práce sme si medzi sebou vymieňali tipy na hubárske lokality z okolia školy, či recepty na najlepšie jedlá z húb. Možno si raz urobíme aj ochutnávku :-) 

           

        • STAVBA OKA STAVOVCOV

        • V decembri si žiaci 7. ročníka spestrili hodinu biológie praktickým cvičením, a to pitvou prasačieho oka.

          Úlohou dobrovoľníkov bolo odstrániť rohovku z prasačieho oka, čo vzhľadom na jej tuhosť nebolo nič ľahké. Potom, čo vyňali šošovku, si mohli žiaci vyskúšať ako funguje. A to tak, že ju položili na vytlačený text a na vlastné oči videli, ako písmo zväčšuje. Následne žiaci identifikovali dúhovku, sklovec či zrakový nerv a pochopili ich funkciu. Pitva bola veľmi zaujímavá, aj keď pár citlivejších jedincov pracovalo na úlohách radšej v ,,bezpečnej vzdialenosti". 

        • KRÁĽOVSTVO VČIEL

        • V spolupráci s OZ Živica sme tento rok pre našich šiestakov pripravili aktivitu s názvom Kráľovstvo včiel. Cieľom putovnej hry ktorú sme si na dva týždne požičali bolo nazbierať dostatok medu na zimu. Tím, ktorý nazbieral najviac medových kavpôčiek bol najlepšie zásobený a najlepšie pripravený na zimu. Do aktivitiy sa v rámci rovesníckeho vzdelávania zapojili aj žiačky 9. ročníka, ktoré mali celý priebeh hry vo svojich rukách. Veríme, že hra žiakov bavila a naučila ich veľa nových vecí o včelách a ich živote. Aktivitu budeme po dobrých skúsenostiach radi realizovať aj v budúcich rokoch.

        • MOJE DOMÁCE ZVIERATKO

        • Kto by sa nechcel pochváliť svojim domácim miláčikom?

          Takúto možnosť nepremeškali žiaci 6.A a 6.B triedy na hodinách Biológie. Kto mal možnosť priniesol svoje zvieratko priamo na hodinu, iní žiaci vyrábali prezentácie alebo plagáty o svojom existujúcom, alebo vytúženom domácom zvieratku. Žiaci si svoje projekty svedomito pripravili, porozprávali základné informácie o jednotlivých plemenách + pridali aj vtipné historky a skúsenosti s chovom priamo zo života. Na takéto hodiny sa jednoducho nezabúda!

        • PRÍRODA NA DOSAH

        • Vyhľadávanie, triedenie a spracvovanie informácií, vypracovanie jednoduchej správy z pozorovania či oboznamovanie sa s používaním správnych postupov a techník pri praktických činnostiach. To všetko a ešte trochu viac sa učia naši piataci v rámci biológie. Intenzívne k tomu využívame našu prírodovednú učebňum ktorá nám otvára nové možnosti, za čo sme veľmi vďační. Uhádnete čo sme skúmali prednedávnom?

        • VČELIE PRODUKTY V NAŠOM ŽIVOTE

        • V minulosti sa včelárenie u nás zameriavalo predovšetkým na produkciu medu a vosku. Neskôr bol záujem aj o produkciu materskej kašičky, odber peľu, zber propolisu atď. Ich pôvod a funkciu sme si priblížili na hodinách v 6. ročníku + čakala nás aj ochutnávka rôznych druhov medu s prezentáciou včelárskych pomôcok. 

        • POZNÁVANIE LESNÝCH DREVÍN

        • Hodiny biológie v 5. ročníku sa počas jesenných mesiacov nesú v duchu lesa. Porovnávame prírodniny a fotografie prírodnín. Na základe pozorovania a triedenia spoločných a rozdielnych znakov sa učíme rozpoznávať druhy listnatých a ihličnatých stromov a triediť ich do skupín. 

        • KVÁSKOVANIE U ŠIESTAKOV

        • Dievčatá zo 6.A a 6.B sa chytili príležitosti a prostredníctvom projektu vysvetlili svojim spolužiakom funkciu kvasiniek pri pečení domáceho kváskového chleba. V závere pripravili v triede aj malú ochutnávku s domácim džemom. Mňam!

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou
      • Riaditeľka školy: 0911 623 223, 041/5498343 Zástupkyňa základnej školy 2 stupeň: 041/5498344 Zástupkyňa základnej školy 1 stupeň: 0904265345 Ekonómka: 041/5498 345 ŠJ: 041/5498 012 Zástupkyňa materskej školy: 0915 835 436
      • Ulica školská 474/5 Kamenná Poruba 013 14 Slovakia
      • 42388244
      • 2024130031
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje