• ROZMANITÉ KRAJINY ZEME

        • Tematický celok o typoch krajín na Zemi, patrí u žiakov k najobľúbenejším. Žiaci majú množstvo poznatkov o faune a flóre aj z mimoškolského prostredia, čo je možné uplatniť v aktivitách, pri ktorých bude učiteľ v úzadí. Ako na to? Napríklad pomocou takejto skupinovej úlohy, počas ktorej žiaci využívajú vlastné poznatky, pracujú s mapami v školskom atlase, prípadne vyhľadávajú informácie v knihách, encyklopédiách, alebo na internete.  

          Žiaci 5. ročníka boli rozdelení do 4-5 členných skupín,ktorých úlohou bolo roztriediť pomiešané kartičky tak, aby z nich vytvorili správne vizitky typov krajín. Každý typ krajiny obsahoval názov, päť textových kartičiek (výskyt, podnebie, pôdy, rastlinstvo, živočíšstvo, ohrozenie) a fotografiu. ​​

        • ŠTÁTY AMERIKY V KOCKE

        • Polohu, prírodné pomery, hospodárstvo či cestovný ruch jednotlivých štátov Ameriky nám žiaci 9.A odprezentovali prostredníctvom nezvyčajného projektu AMERIKA V KOCKE.

           

          Po odprezentovaní základných údajov, si žiaci pre svojich spolužiakov pripravili zaujímavé aktivity. V triede sme skladali mapy, puzzle, dopĺňali tajničky...a veru aj tancovali! :-)

           

          Mgr. Martina Kopálová

        • PÍŠ, KRESLI, UČ SA, PAMÄTAJ SI...

        • Žiaci šiesteho ročníka na hodine opäť využili skvelú učebnú pomôcku - popisovateľné glóbusy. Ak nám ostáva dostatok času, je ideálna príležitosť vytiahnuť ich a precvičiť učivo prácou s nimi, registrom v atlase, mapami a pod. Smelo do toho :-)

        • TVORBA MAPY V GOOGLE MAPS

        • Samozrejmou súčasťou školskej geografie je práca s mapou. Väčšinou sa však pracuje len s klasickými tlačenými atlasmi, preto do palety projektov už pravidelne zaraďujeme projektovú úlohu zameranú čisto na zoznámenie sa s prostredím jednoduchých online GIS nástrojov ako sú napr. Google Maps alebo Google Earth. Ich ovládanie zvládne každý žiak, niet sa čoho báť...

          Žiaci pracujú s mapami radi, naučia sa pri nich nielen správnu lokalizáciu nimi značených prvkov, ale aj práci s multimédiami a textom, ktorý dopĺňajú do informačných okien každého prvku. Záver školského roka v GEG ukončovali teda siedmaci a ôsmaci práve tvorbou máp. 

          Ukážka práce žiakov 7. ročníka.

          Veľké mestá štátov Severnej Európy (A.Hodás)

          Gastronómia Južnej Európy (R.Kardošová)

          Cestovný ruch Južnej Európy (P. Galová)

          Športovci zo Severnej Európy (M. Brodňan)

           

          Ukážka práce žiakov 8. ročníka

          Hrady, zámky SR (N. Baránková)

          Hrady a vodstvo SR (S.Grofíková)

          Múzeá a galérie SR (V. Masárová)

        • GLOBÁLNE VZDELÁVANIE - EURO NA DEŇ

        • Vďaka spolupráci s OZ Človek v ohrození sme si v 6.B triede vyskúšali unikátnu hru s názvom ,,Euro na deň".

          Aktivita je súťasťou vzdelávacieho materiálu z trojročného projektu Twin School zameraného na budovanie aktívneho partnerstva medzi európskymi a afganskými školami. Cieľom tohto projektu bolo zvýšiť povedomie o Miléniových rozvojových cieľoch a búrať stereotypy o islamských krajinách, v tomto prípade o Afganistane.

          Hra zážitkovým spôsobom približuje žiakom život na hranici extrémnej chudoby. Tí sa tak môžu sami vcítiť do životnej situácie bežnej afganskej rodiny a lepšie pochopiť súvislosti a životnú situáciu ľudí v Afganistane.

        • ÁZIJSKÁ OCHUTNÁVKA V 6.A

        • Pravý indický, turecký, kazašský čaj, čajové pečivo, či tradičné turecké sladkosti?

          Aj takýmto spôsobom sa dá nahliadnuť do ďalekého sveta ázijských krajín. :-)

           

          Mgr. Martina Kopálová

        • HOSPODÁRSTVO ÁZIE NA FOTOGRAFIÁCH

        • Už tradičnou súčasťou hodín geografie sú aktivity, v ktorých žiaci pracujú s fotografiami.

          Úlohou žiakov 6.B triedy bolo pozorne si pozrieť fotografie, ktoré zobrazovali viacero príkladov hospodárskej činnosti v štátoch Ázie a rozdeliť ich do základných kategórií. Neskôr na základe svojich poznatkov určovali oblasti, z ktorých fotografie pochádzajú. V druhej časti aktivity opisovali aké environmentálne a sociálne problémy môžu byť spojené s vyobrazenými činnosťami, ktoré aktivity by vykonávali sami najradšej, alebo naopak, ktoré by si rozhodne nevybrali. V závere si žiaci spoločne vymýšľali a opisovali ďalšie ekonomické aktivity ázijských štátov.  

        • JARNÉ UPRATOVANIE

        • Tak ako v jeseni, aj teraz na jar sa naša škola zapojila do medzinárodnej iniciatívy - Upracme svet, upracme Slovensko, ktorej cieľom je nielen počas Svetového čistiaceho dňa vyčistiť svoje okolie.

          Tento rok bol nás všetkých rekordný, po celom Slovensku sa do tejto iniciatívy zaregistrovalo až 300 upratovacích udalostí a celkový počet dobrovoľníkov sa odhaduje až na 10 000 - 15 000! 

          Len tak ďalej Kamenná Poruba!

          Viac info na: https://upracme.sk/

        • ÁZIJSKÉ BINGO!

        • Videl/a si už nejaký japonský animovaný film? Vieš čo je karate, taekwondo, džudo alebo aikido? Jedol/jedla si už suši?


          S takýmito otázkami sa stretli žiaci 6.A v obľúbenej hre BINGO v rámci učív Obyvateľstvo a Hospodárstvo Ázie. Prostredníctvom hry sa žiaci dozvedeli niečo nové o učive, ktoré ich čaká, no priestor bol aj v spoznávaní navzájom.

           

          Mgr. Martina Kopálová

        • SKUPINOVÉ VYUČOVANIE V 6.A

        • Učiť sa vlastnou aktivitou v skupinách? Áno, dá sa to!


          Cieľom skupinového vyučovania je rozvíjať v žiakoch schopnosť spolupráce a tiež zodpovednosť za vlastné vzdelávanie. ​Každá skupina strávila prácou na jednom stanovišti vopred dohodnutý čas. Zadanie obsahovalo vždy viacero úloh, ktorým sa mali žiaci venovať. Skupiny pracovali s materiálmi, z ktorých sa úlohy odvíjali. Žiaci sa stretli s čítaním rôznych máp, tabuľkou so štatistickými údajmi, čo tvorbou grafu. Žiakom sa práca v skupine veľmi páčila. Na záver skupiny prezentovali získané poznatky a riešenia úloh z jednotlivých stanovíšť.

           

          Mgr. Martina Kopálová

        • NAJKRAJŠIE MIESTA NA ZEMI, KTORÉ VYTVORILA PRÍRODA

        • V 5. ročníku sme touto jednoduchou, ale efektívnou hrou preopakovali 1. časť tematického celku - Cestujeme a sponávame našu Zem: Najkrajšie miesta na Zemi, ktoré vytvorila príroda.   

          Hra pozostáva z viacerých štvorcových kartičiek, z ktorých je každá rozdelená na štyri trojhuholníky. Úlohou hráčov bolo umiestniť kartičky tak, aby boli správne dvojice (napr. pojem a jeho opis) vedľa seba. Po krajných trojuholníkoch sú písmená, z ktorých po správnom poskladaní vznikne riešenie tajničky. Výzvou pre nás ostáva vytvorenie vlastných šablón na ľubovoľné témy. Už čoskoro! 

        • JAZYKOVÉ OKIENKO

        • Ako rozumejú súčasné slovenské deti češtine?

          Presne toto sme zisťovali so siedmakmi prostredníctvom zábavnej hry. Úlohou žiakov bolo vytvoriť správne dvojice kartičiek –obrázok a slovo. Čo myslíte, podarilo sa žiakom spojiť všetky dvojice? S úlohou si niektoré skupiny poradili na výbornú, iné sa trošku potrápili. V závere to však nakoniec všetci zvládli a ešte chvíľku krútili hlavou nad tým naším kelom a českou kapustou...


           

        • UČIVO V KOCKE

        • Pomocou tohto projektu si žiaci 8. ročníka rozvíjali schopnosť pracovať s informáciami a prezentovať ich v netradičnej, tvorivej podobe. 

          Myšlienka bola veľmi jednoduchá – podať informácie o cestovnom ruchu Slovenska v podobe kocky, ktorej každá strana reprezentuje inú časť väčšieho celku. Vo vnútri kocky sa schovávalo 10 otázok o spracovaných témach + žiaci mohli dovnútra vložiť aj nejaký artefakt (vec ktorá ešte viac priblíži danú tému) - napr. magnetku, vstupenku a podobne. Zároveň sa po odprezentovaní svojej práce snažili vytvoriť vzťahy/súvislosti medzi ľubovoľnými dvoma stranami kocky. So zadaním sa dá skutočne vyhrať, tak prečo to neskúsiť ;-)

          Inšpiráciu na tento projekt sme čerpali zo stránky www.lepsiageografia.sk, na ktorej má naša škola založený účet, a tak máme neobmedzený prístup ku všetkým fantastickým materiálom. Pridajte sa aj vy!

        • SOPKY - OKNÁ DO HLBÍN ZEME

        • Keď jedna hodina nestačí...

          Sopky svojou činnosťou ovplyvňovali vývoj ľudstva počas celej jeho histórie. S piatakmi sme si posvietili na ich stavbu prostredníctvom papierových skladačiek, pozreli si rôzne videá so sopečnými erupciami a zaujímavosťami, naučili sa niekoľko cudzích slov súvisiacich so sopkami a diskutovali o význame sopiek pre človeka. Toľko informácií a tak málo času! Tak zase nabudúce :-)

        • ŠKOLY V OUTE - Mgr. Soňa Matejková, Mgr. Martina Kopálová

        • VALENTÍNSKA RUŽA

        • Táto aktivita je skvelá ak chcete vniesť do vzdelávania aj globálnu dimenziu. My sme sa rozhodli sprostredkovať žiakom 5. ročníka problematiku prístupu k pitnej vode vo svete formou rovesníckeho vzdelávania. Tejto úlohy sa úspešne zhostili žiačky 9. ročníka.

          Žiaci po aktivite s loptičkami, ktorá mala navodiť pocit spolupatričnosti a zodpovednosti voči ostaným ľuďom sveta, spoločne diskutovali o hospodárení s vodou a o spotrebe pitnej vody v domácnosti. Následne posudzovali prístup k pitnej vode obyvateľov na Slovensku a v iných krajinách sveta, analyzovali globálnu prepojenosť prostredníctvom výrobkov, ktoré kupujeme a navrhovali reálne možnosti riešenia tohto problému. 

        • OCEÁNIA A POLÁRNE OBLASTI OČAMI DEVIATAKOV

        • S deviatakmi sme sa na hodinách geografie presunuli na opačnú stranu Zemegule a skúmali ostrovy Oceánie. Tahiti, Havaj, či Veľkonočné ostrovy žiakov zaujali natoľko, že si pripravili pre spolužiakov zaujímavé referáty. V polárnych oblastiach sledovali preteky storočia medzi Scottom a Amundsenom. Pomocou atlasov, glóbusu, či rôznych máp žiaci študovali pozemské mrazničky Zeme a vďaka online simulátoru pozorovali ako je možné, že v niektorých oblastiach slnko vôbec nezapadá, resp. nevychádza. Atmosféru polárneho dňa si vychutnali pomocou časozberného videa na výskumnej stanici v Antarktíde. 

          Mgr. Martina Kopálová

           

        • SLOVENSKÉ TRADÍCIE, KROJE A ZVYKY

        • Taký bol názov práce našich žiačok 8. a 9. ročníka, ktoré si pre spolužiakov pripravili prednášku s ukážkou kroja ktorý využíva Detský folklórny súbor Kamenček z Kamennej Poruby. Dievčatám to veľmi pristalo a odviedli kvalitnú prácu nielen počas prípravy témy, ale aj pri jej odprezentovaní. Len tak ďalej!

        • AUSTRÁLIA na vlastnej koži

        • Ako sa ľuďom žije v Austrálii? Naozaj môžete stretnúť kengury pri dome za plotom? Prečo sa v austrálskych školách na hodinách geografie nestretnete s "klasickou" mapou sveta ako ju poznáme my?

          Dňa 13.12. 2022 sa žiaci 9.A zúčastnili besedy spojenej s diskusiou - Spoznávanie krajín pod vedením p. uč. Kopálovej. O Austrálii prišiel porozprávať p. Juraj Kluvánek. Austrália je jeho "srdcovka" už od mala. Do krajiny protinožcov mal možnosť pozrieť sa už niekoľkokrát. Aj napriek náročnej a dlhej ceste ho cestovanie ešte neomrzelo. Krajina je pre neho stále veľmi atraktívna, či už ide o rôznorodosť prírody, mentalitu ľudí, či veľa slnka. Okrem zážitkov, ktoré sa z učebnice nedozvieme, mali žiaci možnosť vidieť na vlastné oči domorodý nástroj didgeridoo, bumerang, či iné predmety. Nakoľko deviataci majú už za sebou fyzickú a humánnu geografiu v "malíčku", vedeli sa orientovať v danej problematike a v rámci diskusie prispieť svojimi poznatkami.

        • AFRIKA V 3D

        • Ako to vyzerá keď počas geografie spojíme 6.A a 6.B triedu dokopy? Prekvapivo veľmi dobre! 

          P. uč. Matejková s p. uč. Kopálovou sa rozhodli žiakom pripraviť výzvu vo forme projektového zadania. Cieľom bolo čo najdôveryhodnejšie vymodelovať z ľubovoľného materiálu (najčastejšie slané cesto) 3D model Afriky a vyznačiť na ňom aspoň 20 foriem reliéfu. Kto chcel, porozprával aj pár zaujímavostí z fyzickej geografie Afriky, ktoré si doma samostatne pripravil. Výsledok svojej práce žiaci prezentovali počas vopred stanoveného časového limitu vo dvojiciach (1 žiak zo 6.A triedy a druhý žiak zo 6.B triedy) na nasledujúcej spojenej hodine. Žiaci boli veľmi tvoriví a svoje úlohy zobrali skutočne zodpovedne. Určite niečo spoločne vymyslíme aj do budúcna ;-)  

        • RECYKLOHRY - Hravo, ale bezpečne!

        • A opäť tu máme našu obľúbenú súťaž v zbere starých mobilov. Tento ročník sme sa zamerali na bezpečnosť pri odovzdávaní mobilov a na ochranu údajov, ktoré vo svojich mobiloch zbierate niekedy celé roky... Žiaci II. strupňa ZŠ vytvárali plagáty a prezentácie o tom, ako správne pripraviť svoj mobil na odovzdanie. So svojimi poznatkami sa podelili s ostanými žiakmi v rámci rovesníckeho vzdelávania. Na hodinách im ako bonus pripravili v závere aj krátky kvíz/súťaž, kde najšikovnejší riešitelia získali malú sladkú odmenu.  

        • Slnečná sústava: Naše miesto vo vesmíre 

          Tvorba modelu Slnečnej sústavy bola pre žiakov 5. ročníka veľkou výzvou. Žiaci milo prekvapili vedomosťami, ktoré si so sebou priniesli k tejto téme z 1. stupňa ZŠ či z domu. Mohli sme sa tak počas realizácie projektu na hodinách porozprávať o nových veciach ktoré nás zaujali a poukazovať si ,,vesmírne maličkosti" ktoré sme našli doma - kartičky, záložky, encyklopédie, premietacie baterky atď.  Na konci sme si spoločne odprezentovali každý model a zhodnotili svoju prácu. Výsledok? Perfektný!  

        • Lodičky – geografické súradnice hrou

        • Nie nadarmo sa o dezorientovanom človeku hovorí, že nevie, kde je sever. Určiť vybrané miesto na mape pomocou geografických súradníc patrí k základným schopnostiam, ktoré by mali žiaci počas školskej geografie nadobudnúť. Pochopenie témy s tak zradnými pojmami, ako sú geografická šírka a dĺžka, rovnobežky a poludníky, robí problémy nejednému žiakovi. Preto sme ich opakovanie pretavili s 8. ročníkom do formy hry, vyučovacia hodina tak ubehla ako lusknutím prsta. Paráda! 

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou
      • Riaditeľka školy: 0911 623 223, 041/5498343 Zástupkyňa základnej školy 2 stupeň: 041/5498344 Zástupkyňa základnej školy 1 stupeň: 0904265345 Ekonómka: 041/5498 345 ŠJ: 041/5498 012 Zástupkyňa materskej školy: 0915 835 436
      • Ulica školská 474/5 Kamenná Poruba 013 14 Slovakia
      • 42388244
      • 2024130031
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje