• DEEPFAKE

• Digitálna doba je výsledok dlhoročnej práce vizionárov. Kto sa však pohybuje na internete vie, že nie je všetko čo tam číta a vidí naozaj pravda.

Deepfake je najnovším dôkazom, už ani videám, ktoré tam uvidíme, nemôžeme slepo dôverovať.

Deepfake je nový pojem, ktorý sme pred pár rokmi nepoznali. Označenie vzniklo spojením deep learning a fake. Takto sa označuje technológia, ktorá vďaka výraznej pomoci umelej inteligencie dokáže vložiť do existujúceho videa napríklad tvár človeka.

Aplikácia Reface však ukazuje, že sa to dá urobiť doslova za pár sekúnd. Vytvorenie falošného videa dokáže aj technický antitalent a môže ním zabávať svoje okolie.

V prípade tejto appky však môže používateľ riskovať zneužitie fotografií a videí, pretože ich odosiela na cudzie servery, kde nemá istotu, že ich niekto nezneužije. Nemusíme pripomínať, že tvár slúži aj ako biometrický údaj, ktorým si zabezpečujeme svoje mobily, dokonca nimi dokážeme odomknúť našu bankovú aplikáciu.

Zdroj textu https://www.techbox.sk/co-je-to-deepfake-a-preco-predstavuje-nebezpecenstvo

Zamyslenie:

Ktoré zamestnania môžu byť nahradené umelou inteligenciou?

Aký vplyv bude mať IA na psychiku dieťaťa?

Vytvorí virtuálny svet dokonalý pohľad ako má vyzerať dieťa... človek?

Aké vzory budú nasledovať naše deti?

Ako sa bude formovať verejná mienka vytváraním deepfake?

Ako má škola pripraviť deti na nový fenomén doby?

Ako ovplyvní deepfake prácu učiteľa?