• Prevádzkový poriadok

Integrovanej knižnice pri ZŠ s MŠ v Kamennej Porube

I. Základné ustanovenia a úlohy knižnice

1. Integrovaná knižnica je súčasťou ZŠ s MŠ v Kamennej Porube a slúži všetkým pedagogickým i nepedagogickým pracovníkom, žiakom tejto školy a obyvateľom obce.

2. Integrovaná knižnica disponuje knižným fondom, ktorý sa využíva na skvalitnenie výchovno-vyučovacieho procesu, všestranný rozvoj žiakov, zamestnancov školy a obyvateľov obce.

3. Knižné jednotky sú podľa obsahu, druhu a zamerania zaradené do fondu knižnice.

4. Integrovaná knižnica eviduje všetku literatúru nadobudnutú nákupom, darom alebo inou formou. Eviduje zoznam prírastkov a úbytkov knižného fondu.

5. Integrovaná knižnica má interný výpožičný poriadok.

6. Knižný fond sa dopĺňa nákupom literatúry alebo knižnými darmi. Výber literatúry do knižnice sa robí v spolupráci s riaditeľom, zástupcom riaditeľa a celým pedagogickým zborom.

7. Knihovník priebežne preveruje knižný fond z hľadiska aktuálnosti.

8. Na základe návrhu knihovníka a vyučujúcich  sa zastarané a opotrebované knižné jednotky vyraďujú.

9. Súčasťou Integrovanej knižnice je čitáreň, v ktorej môže v čase vyučovania prebiehať vyučovacia hodina.

II. Práva a povinnosti používateľov Integrovanej knižnice

Vedúci knižnice:

- zabezpečuje sprístupnenie školskej knižnice počas vyučovania i v čase mimo vyučovania,

- kontroluje stav a funkčnosť inventára školskej knižnice.

Vyučujúci:

- počas vyučovacej hodiny je v priestoroch čitárne nepretržite prítomný,

- ak zistí nejaké technické alebo iné nedostatky, upozorní na ne vedúceho školskej knižnice,

- pred odchodom z priestorov čitárne miestnosť skontroluje  a uzamkne.

Žiak má právo:

- využívať zariadenie knižnice spôsobom na to určeným a len za prítomnosti vyučujúceho alebo školského knihovníka.

Obyvateľ obce má právo:

- využívať zariadenie knižnice spôsobom na to určeným.

Žiak má povinnosti:

- správať sa tak, aby nerušil ostatných užívateľov IK pri ich činnosti,

- dodržiavať pokyny vyučujúceho alebo školského knihovníka,

- vchádzať do čitárne s pomôckami podľa pokynov vyučujúceho,

- skontrolovať svoje „pracovné miesto“ – každú poruchu, chybu, prípadne neúplnosť nahlásiť vyučujúcemu.

Žiak má zakázané:

- v priestoroch knižnice konzumovať potraviny a nápoje,

- poškodzovať a ničiť zariadenie školskej knižnice.

Obyvateľ obce má povinnosti:

- v priestoroch knižnice nepoužívať alkoholické nápoje, nekonzumovať jedlo a nefajčiť,

- dodržiavať stanovené pravidlá a prevádzkový poriadok,

- knižné tituly vrátiť v lehote jedného mesiaca.

III. Výpožičný poriadok Integrovanej knižnice

1. Výpožičné hodiny Integrovanej knižnice sú každú stredu v čase od 12:30 hod. do 14:30 hod.

2. Dokumenty Integrovanej knižnice sa požičiavajú:

- prezenčne, t.j. v priestoroch knižnice / počas vyučovania/,

- absenčne, t.j. domov.

3. Výpožičná lehota kníh pre žiakov je jeden mesiac, termín vrátenia vypožičaných kníh vyučujúcim sa stanoví  po dohode s vedúcim knižnice. Výpožičná lehota pre obyvateľov obce je taktiež jeden mesiac.

5. Pedagogickí zamestnanci môžu mať odbornú pedagogickú literatúru zapožičanú počas celého školského roka.

6. Vedúci knihovník môže požadovať skoršie vrátenie titulov.

7. Žiak môže mať súčasne absenčne vypožičané 4 knižné tituly.

8. Pri vypožičiavaní knižného titulu je čitateľ povinný ho prezrieť a všetky poškodenia nahlásiť vopred. Zároveň je povinný vrátiť vypožičaný titul v takom stave v akom ho prevzal.

9. Zápisné pre žiaka (1x počas školskej dochádzky) je 0,50 €.

Zápisné pre pedagogického a nepedagogického zamestnanca je 1,00 € (1 x).

Zápisné pre obyvateľa obce je 1,00 € každý kalendárny rok.

10. Čitateľ je povinný knihovníkovi nahlásiť stratu, poškodenie alebo zničenie zapožičaného titulu a do stanovenej lehoty nahradiť škody v rozsahu poškodenia, resp. nahradiť stratený titul iným podobným titulom.

Spracovala:  Mgr. Viera Kianičková, školská knihovníčka