• ENVIRO projekt 2021

• Žiť v prostredí v ktorom sa nachádza naša škola je výnimočnosť.

Z okien školy je možné vidieť na jar kvitnúce pestré lúky, v lete mäkké zelené trávy na ktorých sa pasie dobytok či divoké hory zabalené do oblakov. Jeseň vyfarbí prírodu tisíc a jednou farbou a zima je v našich horách ešte biela, žiarivá.

Koľko škôl na svete má  šťastie byť v centre prírody, tak ako my?

Avšak aj do tohto prostredia prenikajú problémy civilizácie. Turisti zanechávajúci odpad v lesoch, ťažba dreva, znečistené vody odpadom z domácnosti. Príroda sa činnosťou človeka postupne mení, no  ľudia si tieto zmeny  sotva všimnú.  Naučili sme sa prírodu využívať ako zdroj potravy, oddychu, a cenných surovín. Dávno sme zabudli na úctu k živým tvorom a lesom.  Podrobiť si prírodu znamená pre človeka  prezentovanie neobmedzenej moci bez ohľadu na dôsledky.

Naša škola sa nachádza  v prostredí kde je ešte možný kontakt s prírodou v plnej jej kráse. Uvedomujeme si, že túto výnimočnosť musíme chrániť a starať sa o jej zveľadenie.

Sme učitelia, odovzdávame vedomosti, pestujeme mladú generáciu. To čo deti dnes  naučíme budú v dospelosti robiť a taká bude aj  ich budúcnosť.  Vzdelanie má úžasnú skrytu moc, tvoriť skutočné hodnoty. Chceme žiakov viesť k láske  k prírode, úcte k životu a poznaniu podstaty života. Vieme, že vedomosti môžu deti získať teoretickým vzdelávaním, ale aj inými pre deti vhodnejšími spôsobmi.

Ako znie drevo? Ako sa dozviem, koľko rokov má strom? Koľko rokov sa dožívajú stromy? Je hmyz nebezpečný? Ktoré motýle u nás žijú a čím sú výnimočné?  a tisíc ďalších  zaujímavých informácií sa dozvedia naše deti prechádzkou ,,Porubským chotárom".

Okrem prírodných zaujímavostí sme sa v projekte  venovali problematike odpadov, znečisťovaniu prírody.

Tlač 3D modelov učila žiakov využívať nové technológie pri tvorbe projektu.

Žiaci na hodinách techniky pracovali s drevom a tvorili komponenty, ktoré sme použili v projekte.

Snažili sme sa žiakov zapájať do tvorby projektu aby boli jeho súčasťou. Veď nič na svete nedokáže nahradiť vôňu dreva a pocit pri jeho opracovávaní. Spojením dieľčich činností žiakov a učiteľov sme vytvorili  systém informačných tabúľ, ktoré sme ručne maľovali a ich celkový dizajn sme doplnili drevenými aplikáciami.

Pre návštevníkov sme s deťmi vytvorili zvukové nahrávky informačných a vzdelávacích popisných textov, ktoré si môžu účastníci prehrať prostredníctvom QR kódov.

Projekt bol realizovaný a hradený z finančných prostriedkov rozvojového projektu Enviroprojekt 2021 MŠVVaŠ SR. Finančne nás aj podporila rada rodičov pri ZŠ s MŠ Kamenná Poruba. Projekt nepovažujeme za uzatvorený. V budúcnosti plánujeme našu expozíciu rozširovať a  zveľaďovať. Už teraz sa tešíme na jar, kedy expozíciu umiestnime v obci a bude slúžiť nie len našim žiakom, ale aj verejnosti.