• Umelá inteligencia vo vzdelávaní

        • Umelá inteligencia a vzdelávanie: Usmernenia pre tvorcov politík„vypracuje UNESCO v rámci vykonávania Pekinského konsenzu s cieľom podporiť tvorcov politík v oblasti vzdelávania pripravených na umelú inteligenciu. Jeho cieľom je dosiahnuť spoločné chápanie príležitostí, ktoré umelá inteligencia ponúka v oblasti vzdelávania, ako aj jej dôsledkov pre základné kompetencie, ktoré si vyžaduje éra umelej inteligencie.

          Očakáva sa, že umelá inteligencia vo vzdelávaní dosiahne do roku 2024 hodnotu 6 miliárd USD a má potenciál riešiť niektoré z najväčších výziev v oblasti vzdelávania v súčasnosti, inovovať postupy výučby a učenia sa a v konečnom dôsledku urýchliť pokrok pri plnení cieľa udržateľného rozvoja OSN č. 4. Tento rýchly technologický vývoj však nevyhnutne prináša viaceré riziká a výzvy, ktoré doteraz predbehli politické diskusie a regulačné rámce.

          Tvorcovia politík a pedagógovia vstúpili na neznáme územie, čo vyvoláva zásadné otázky o tom, ako bude budúcnosť vzdelávania spolupracovať s umelou inteligenciou. Základom je, že zavádzanie a využívanie umelej inteligencie vo vzdelávaní sa musí riadiť základnými zásadami inklúzie a rovnosti. Na tento účel musia politiky podporovať spravodlivý a inkluzívny prístup k umelej inteligencii a využívanie umelej inteligencie ako verejného statku so zameraním na posilnenie postavenia dievčat a žien a znevýhodnených sociálno-ekonomických skupín. Rastúce využívanie nových technológií umelej inteligencie vo vzdelávaní bude prínosom pre celé ľudstvo len vtedy, ak – už v štádiu návrhu – posilní prístupy k pedagogii zamerané na človeka a bude rešpektovať etické normy a štandardy. Umelá inteligencia by mala byť zameraná na zlepšenie vzdelávania pre každého študenta, posilnenie postavenia učiteľov a posilnenie systémov riadenia vzdelávania. Okrem toho je príprava študentov a všetkých občanov na bezpečný a účinný život a prácu s umelou inteligenciou spoločnou výzvou na celosvetovej úrovni. Budúce systémy vzdelávania a odbornej prípravy musia vybaviť všetkých ľudí základnými kompetenciami v oblasti umelej inteligencie vrátane pochopenia toho, ako umelá inteligencia zhromažďuje a môže manipulovať s údajmi, a zručností na zaistenie bezpečnosti a ochrany osobných údajov. Napokon umelá inteligencia už svojou povahou presahuje rámec sektorov, plánovanie účinných politík v oblasti umelej inteligencie a vzdelávania si vyžaduje konzultácie a spoluprácu so zainteresovanými stranami naprieč disciplínami a odvetviami.

          Zdroj: https://digitalnakoalicia.sk/skills-intelligence/umela-inteligencia-a-vzdelavanie-usmernenia-pre-tvorcov-politik/

           

          Podrobné informácie získate na :

          https://skolyktoremeniasvet.sk/umela-inteligencia-vo-vzdelavani-tipy-a-triky-2-cast/

          https://eduworld.sk/cd/zuzana-granska/5758/martin-spano-umela-inteligencia-vzdelavanie-skoly-rozhovor

          https://fmk.sk/umela-inteligencia-vo-vzdelavani/

          https://www.schooleducationgateway.eu/sk/pub/resources/tutorials/ai-in-education-tutorial.htm

           

           

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou
      • Riaditeľka školy: 0911 623 223, 041/5498343 Zástupkyňa základnej školy 2 stupeň: 041/5498344 Zástupkyňa základnej školy 1 stupeň: 0904265345 Ekonómka: 041/5498 345 ŠJ: 041/5498 012 Zástupkyňa materskej školy: 0915 835 436
      • Ulica školská 474/5 Kamenná Poruba 013 14 Slovakia
      • 42388244
      • 2024130031
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje