FYZIKA
šk. rok: 2022/23
"Múdrosť sa začína vo zvedavosti."
Sokrates
Zaujímavé pokusy na hodine fyziky
Žiaci na posledných hodinách fyziky mali možnosť predviesť nejaký zaujímavý pokus s vysvetlením. Pozrite sa na niektoré z nich. Fyzika nás baví. ;-)
Ako nafúknuť balón bez fúkania
Ako zhasnúť sviečku bez sfúknutia
Objem kvapaliny vytlačenej telesom
6. ročník
HRA FARIEB alebo hustota kvapalín a telies
So žiakmi 6. ročníka sme skúmali hustotu kvapalín a telies postupným nalievaním kvapalín do nádoby a vkladaním telies z rôznych materiálov. Poďme sa pozrieť, ako sa im darilo.
Vitálna kapacita pľúc
U štyroch vybraných žiakov 6.ročníka sme zisťovali tromi meraniami ich samostatnú a spoločnú priemernú kapacitu pľúc. Výsledky meraní sme zapisovali do tabuľky. Zhotovenú pomôcku priniesol jeden so žiakov vrámci dobrovoľnej aktivity.
Pomôcka:
Žiakom zhotovené zariadenie...
...na meranie objemu vydýchnutého vzduchu + odmerný valec
Objem kvapaliny vytlačenej telesami
6. ročník
Projekt: Potápač, ponorka
Žiaci 6. ročníka prezentovali svoje projekty.
Projekt: Môj vlastný silomer
Žiaci 8. ročníka mali za úlohu podľa známeho postupu vyrobiť silomer a prezentovať ho.
Pomocou silomeru a výpočtu sme zistili napríklad hmotnosť jednej sklenenej gulôčky, či overili si hmotnosť čokolády, či presnosť silomera.
100 g čokoláda guľôčky
Sila a pohyb
8. ročník
Skladanie síl
Trecia sila. Šmykové a valivé trenie
Objem vytlačenej kvapaliny plávajúceho a potápajúceho telesa
6. ročník
Overenie súvislosti medzi hydrostatickým tlakom a hĺbkou h kvapaliny
So žiakmi 8. ročníka sme pomocou fľaše s otvormi v rovnakej vzdialenosti overovali súvislosť hydrostatického tlaku a hĺbky h kvapaliny. Presvedčili sme sa, že najďalej a najprudšie striekala voda zo spodného otvoru (najväčší tlak a najväčšia tlaková sila) a najmenej prudko z horného otvoru (najmenší tlak a najmenšia tlaková sila).
Šírenie tepla. Kalorimeter
Žiaci 7. ročníka zisťovali pomocou kalorimetra zhotoveného z jednoduchých pomôcok, ako vedú teplo predmety z rôznych materiálov. V pokuse sme použili drevenú špajdlu, kovovú pinzetu a plastovú lyžičku. Zistili sme, že kovy sú dobrými vodičmi tepla a naopak drevo a plast zlými vodičmi tepla.
3. 4.
Experiment s tlakom v kvapaline
So žiakmi 8. ročníka sme skúmali správanie sa pružnej blany z balóna v kvapaline.
1.2.3.
4. 5. 6.
Praktická úloha: Hustota kvapalín
V pokuse v 6. ročníku sme pozorovali, ako sa správajú tri rozdielne kvapaliny, ak ich nalejeme do tej istej nádoby. Do kadičky sme naliali najprv med, potom sme pomaly naliali olej a nakoniec vodu. Pozorovali sme, čo sa v nádobe deje s kvapalinami. Kvapaliny sa usporiadali od dna nádoby v poradí med, voda a olej. Neskôr sme si vyvodili aj pomocou výpočtov, že kvapaliny sa usporiadali podľa svojej hustoty.
Praktická úloha: Hustota pevných látok
Na vyučovanie v 6. ročníku sme si pripravili rôzne drobné predmety ako klinec, korkový vrchnák, polystyrénová guľka, pingpongová loptička, drevená malá kocka, kovové závažie, umelohmotný vrchnák a skúmali sme ich správanie sa vo vode. Niektoré predmety sa potopili, iné plávali.
Praktická úloha: Vplyv tepla na pohyb častíc v kvapalinách
V 7. ročníku sme robili pokus súvisiaci s pohybom častíc v kvapalinách. Skúmali sme, ako rýchlo sa vyluhuje čaj v horúcej vode oproti studenej. Stopli sme si pri tom 5 minút. V horúcej vode sa čaj po uplynutom čase vylúhoval, pri studenej vode sa ešte len začal uvoľňovať. Vysvetlili sme si prečo.
Častice kvapaliny sú blízko pri sebe. Nemajú svoje vopred určené polohy, ale môžu sa popri sebe voľne pohybovať. Keď kvapalinu zohrejeme, pohybujú sa častice rýchlejšie (Narážajú na vrecko čaju.). Pri pokuse s čajom sa preto v horúcej vode čaj uvoľní skôr ako v studenej vode.
Praktická úloha:
Vplyv objemu a tvaru telies na ich správanie vo vode
So šiestakmi sme si nachystali veľkú (s objemom 1l) a malú škatuľu (s objemom 250 ml) s nalepeným papierovým pravítkom. Vrch oboch škatúľ sme odstrihli tak, aby ich výška bola rovnaká. Potrebovali sme ešte väčšiu nádobu s vodou a odmerný valec. Do oboch škatúľ sme naliali rovnaký objem vody - 100ml, 150 ml a 200 ml. Ponorili sme ich do vody. Poznačili sme si hĺbku ponorenia týchto dvoch škatúľ, ktoré majú rôzne objemy a rôzne veľké plochy, ktorými sa dotýkajú hladiny vody. Zistili sme, že viac sa ponorí škatuľa s menšou plochou a menším objemom.
1. 2.
3. 4.
Praktická úloha:
Vplyv hmotnosti na správanie telies vo vode
6. ročník
Pomocou kindervajíčok (obalov), ktoré sme zaťažili šróbikmi, sme pozorovali hĺbku ich ponorenia (plávania, vznášania sa a potopenia) v nádobe s vodou.
Praktická úloha na hodine fyziky vo 8. ročníku:
Výpočet pôsobenia tlaku na podlahu svojimi topánkami
Žiaci si vyskúšali, ako ovplyvňuje ich hmotnosť a veľkosť plochy topánky tlak na podlahu, na ktorej stoja.
Najprv si žiaci obkreslili na štvorčekový papier tvar svojej topánky. Vypočítali počet štvorčekov v cm2 a premenili ich na m2. Hodnotu vynásobili dvoma - dve topánky. Tým získali jeden údaj do vzorca na výpočet tlaku - obsah. Potom sme potrebovali vypočítať druhý údaj silu pomocou vzorca Fg = m . g, kde žiaci dosadili svoju vopred zistenú hmotnosť. Nakoniec sme údaje dosadili do vzorca p = F/S a vypočítali, akým rôznym tlakom pôsobia na podlahu.
Projekt: Meranie teploty počas dňa
Žiaci 7. ročníka si vybrali deň, cez ktorý mali sledovať v určitých časoch teplotu. Tieto údaje zapísali do tabuľky a zostrojili k nej graf. Z údajov mali vyčítať, kedy bola najvyššia a najnižšia teplota počas dňa. Vypočítali aj priemernú teplotu dňa.
Praktické úlohy: Premena jednotiek objemu
6. ročník
Úloha 1: Vodu z odmerného valca s objemom 1 liter sme preliali do kocky s hranou dĺžky 1 dm. Zistili sme, že 1l = 1 dm3.
Úloha 2: Malú škatuľku s objemom 250 ml sme 4-krát preliali do škatule s objemom 1 liter. Zistili sme, že 1l = 1 000 ml.