Základné informácie a pokyny
k celoslovenskému testovaniu žiakov
9. ročníka základných škôl
a 4. ročníka gymnázií s osemročným vzdelávacím programom
T9 2022
Základné informácie a pokyny
k celoslovenskému testovaniu žiakov
9. ročníka základných škôl
a 4. ročníka gymnázií s osemročným vzdelávacím programom
T9 2022
Svetový deň Downovho syndrómu si každoročne pripomíname 21. marca. Svoje sympatie
a podporu ľuďom s Downovým syndrómom sme vyjadrili aj my na našej škole obutím
ponožiek rôznych farieb či veľkostí. Symbol rozdielnych ponožiek nám pripomína, že
každý sme iný, no práve to robí náš svet pestrejším a lepším. Dátum 21. 3. je symbolický,
pretože ľudia s Downovým syndrómom majú o jeden 21. chromozóm v tvare ponožky naviac.
Hoci majú niečo navyše, nevyvyšujú sa! Tento rok sa kampaň niesla v znamení „Inklúzia
znamená...“ (#inclusionmeans). Deklaruje, že ľudia s Downovým syndrómom nemajú byť
na okraji spoločnosti, ale sú súčasťou nás všetkých. Ľudia s Downovým syndrómom majú
byť v centre záujmu spoločnosti nielen v tento deň, ale počas celého roka, aby sa stali
prirodzenou súčasťou našich životov.
Takéto milé prekvapenie dnes čakalo každú pani učiteľku pri vchode do školy. Dnešný deň nebol len obyčajným pondelkom. Dnešný deň sme si pripomenuli Deň učiteľov.
Rozhlasom sa rozoznela správa:
Učitelia sú srdcom vzdelávacieho systému. Povolanie učiteľa nie je ľahké. Vyžaduje si veľa trpezlivosti, ochoty, pochopenia, lásky k deťom. Je to práca, ktorú nemôže vykonávať hocikto. Vyžaduje si veľa úsilia. Tento deň je oslavou všetkých učiteľov, ktorých práca je aj ich poslaním a preto si zaslúžia za svoje znalosti, trpezlivosť, obetavosť a úctu poďakovanie. Preto sa Vám, milí učitelia, chceme poďakovať za každú chvíľku strávenú s nami! Za všetko, čo ste nás už naučili a za všetko, čo nás ešte naučíte. Za každú známku, za každé vysvetlenie. Zároveň Vám k Vášmu sviatku prajeme veľa zdravia, pochopenia a trpezlivosti pri zvládaní každodenných situácií s nami.
Milí učitelia, za všetko čo vieme, s láskou Vám dnes ĎAKUJEME!
Vaši žiaci
Dňa 22. marca sme si so žiakmi na 1.stupni pripomenuli Svetový deň vody. Našim cieľom bolo zvýšiť povedomie o dôležitosti vody prostredníctvom rôznych zábavných aktivít a hier. Žiaci sa v tento deň zaodeli do modrej farby. Tvorili, rozmýšľali, čítali, maľovali, ochutnávali, zahrali sa na kvapky vody a naučili sa nové informácie. Pripomenuli sme si, že nesmieme zabúdať na to, že voda je nenahraditeľnou súčasťou nášho života. Preto k nej musíme pristupovať s rozumom a šetriť ňou.
Dňa 28.03. 2022 sa žiaci 1.A vybrali na návštevu do materskej školy, kde pozdravili svojich kamarátov - predškolákov. Odovzdali im list, ktorý si pre nich pripravili. Povzbudili ich pred zápisom do 1. ročníka a povedali im, čo sa stihli v škole už naučiť. Predškoláci nás privítali a predviedli nám krásne vystúpenie. Všetky deti sa nakoniec spoločne pohrali s hračkami.
Milí predškoláci, tešíme sa na Vás v škole!
Celoslovenské testovanie žiakov ročníka ZŠ (Testovanie 9 2022 alebo T9 2022) sa uskutoční
6. apríla 2022 (streda) z predmetov
Na testovaní sa zúčastnia všetci žiaci 9. ročníka ZŠ.
Náhradný termín Testovania 9 2022 sa uskutoční 21. apríla a 22. apríla 2022 (štvrtok, piatok).
Milí učitelia, žiaci!
V pondelok 21.3. sa každoročne koná PONOŽKOVÁ VÝZVA. Rozdielne ponožky symbolizujú Svetový deň Downovho Syndrómu, pretože ľudia s Downovým Syndrómom majú o jeden 21. chromozóm v tvare ponožky naviac. Tento deň sa na znak oslavy ľudskej jedinečnosti nosia dve rozdielne ponožky.
Cieľom výzvy je šíriť povedomie o ľuďoch s Downovým syndrómom. Ich prijatie spoločnosťou, šanca na bežné vzdelávanie, či príležitosť na prácu ešte stále nie je samozrejmosťou. Práve vďaka informovanosti a pozitívnemu príkladu z osobnej skúsenosti môže každý z nás búrať predsudky a pomôcť im, aby sa stali rovnocennými členmi spoločnosti a mohli realizovať svoje sny – žiť plnohodnotný život.
Ako sa môžeš zapojiť do Ponožkovej výzvy?
Stačí, ak si v pondelok 21. marca obuješ dve odlišné ponožky a prídeš v nich do školy!
Všetci dobre vieme, že rozprávky nie sú iba pre deti, tak ak máš chuť ačas, či si prvák, či deviatak, klikni na link a presuň sa na chvíľu dokrajiny rozprávok. Potrebuješ k tomu iba počítač a internet. Čakajú ťa 3rozprávky z rôznych krajín a iných kultúr. Neboj, nie sú dlhé. Posúvašsa buď šípkou v dolnej časti alebo klikaním na modré kruhy. Za každourozprávkou je malý kvíz, ktorý určite hravo zvládneš. Do zlosovania ovýhru (peknú knihu) budeš zaradený toľkokrát, na koľko kvízov odpovieš.Na konci nezabudni ešte cez ružový kruh HLASOVANIE vybrať rozprávku,ktorá sa ti páčila najviac. https://prezi.com/view/utULEPCd1jT7oxIlCgVe/
14.3. sme na hodinách matematiky trochu oslavovali. V tento deň sa nacelom svete oslavuje číslo Pí, ktorého bežne používaná hodnota je vlastne dátum naopak, teda 3,14. Dozvedeli sme sa, že toto číslo sa spája najmä s výpočtami obvodu a obsahu kruhu. Ďalšia zvláštnosť tohtočísla je, že je nekonečné a čísla v rade sa vôbec neopakujú a idú si ako sa im zachce. Preto každý jeden žiak vyzdobil z toho čísla jednu číslicu na papierovom kruhu v tvare kvietka. Spolu sme tak vytvorili číslo Pí,ktoré nám skrášľuje priestory v škole.
14.3.2022 opäť otvárame ranný školský klub ŠKD.
Ranný klub začína o 6:30 hod.
Žiaci prvého stupňa si spríjemnili deň tancom, hudbou a malým občerstvením. Pripomenuli si zvyky, ktoré sa viažu s fašiangovým obdobím. Každý žiak mal krásnu masku, za ktorú si zaslúži odmenu. Spoločne sme prežili pekné chvíle, ktoré si budeme dlho pamätať.
Posledný týždeň pred jarnými prázdninami sa konala v našej základnej škole zbierka potravín pre vojnou postihnutú Ukrajinu. V piatok 4.3.2022 potraviny prevzal správca z Diecéznej charity v Žiline. Všetkým, ktorí ste podporili zbierku, zo srdca ďakuje.
Ďakujú Vám aj rodiny, ktorým ste takto prejavili solidaritu v čase vojnového konfliktu.
Veľká vďaka!
Milí rodičia,
postupne sa všade uvoľňujú epidemiologické opatrenia, s ktorými sme sa stretávali za posledné dva roky.
Nie vždy boli pre nás a našich žiakov (Vás a Vaše deti) príjemné. Častokrát sme bojovali s protichodnými názormi, často sme sa strácali v spleti informácií, ktoré sa menili zo dňa na deň a niekedy i z hodiny na hodinu, objavovali sa stále nové príkazy, požiadavky, opatrenia, obmedzenia.... SPOLU, niekedy s pochopením a niekedy aj na úkor vlastného pohodlia, sme to snáď zvládali a aj napriek obmedzeniam sme vykonali v škole kus práce.
Touto cestou by som Vám, rodičom, veľmi chcela poďakovať, v mene svojom i svojich kolegov, za spoluprácu, porozumenie a podporu. Niekedy ste sa sami stávali učiteľmi a boli ste nútení suplovať aj našu prácu, inak by to ani nešlo.
Pevne verím, že to najhoršie „Covidové obdobie“ máme za sebou a čakajú nás už normálne školské dni s postupne miznúcimi opatreniami a s čoraz krajšími školskými aktivitami a akciami.
Po všetkých týchto dvojročných opatreniach nás všetkých zastihla správa o vojne na Ukrajine. Obklopujú nás informácie z rôznych zdrojov, ktoré sa nás dotýkajú na našej emocionálnej úrovni. Môžeme cítiť strach, pocity ohrozenia, beznádeje, veľký hnev, nenávisť, bezmocnosť, smútok... Tieto pocity sa môžu striedať a rôzne hromadiť. Ich spoločným menovateľom je, že človek prichádza o pevné istoty, čo sťažuje jeho rozhodovanie a má dopad na neho aj jeho blízke okolie.
Naše deti tiež počúvajú tieto informácie, sledujú ich, prežívajú podobné pocity... Na rozdiel od nás dospelých nemajú jasnú predstavu o vojne a jej dôsledkoch, navyše neustále sledovanie týchto informácií môže byť pre nich vyčerpávajúce a traumatizujúce.
Je dôležité, aby ste sa s nimi o tom porozprávali na prijateľnej úrovni, primerane ich veku a ubezpečili ich, že sa môžu na Vás ako rodičov a aj na nás učiteľov kedykoľvek obrátiť so svojimi otázkami a požiadať o pomoc.
Znova sme v tom SPOLOČNE, myslíme na to, že všetko dobre dopadne a spolu to zvládneme!
Zuzana Maniaková, r.š.
Rodicom_podakovanie_a_podpora.docx
Aj tento rok sa žiaci 1. stupňa zapojili do vedomostnej súťaže YPSILON - SLOVINA JE HRA. Vo svojej kategórii s najvyššou % úspešnosťou v riešení úloh dosiahli pekné 5. miesto. Potešili sa diplomu a malej odmene. Gratulujeme.
Powered by aSc EduPage