• Workshop z dejepisu pre žiakov 8. ročníka

      • V pondelok 06. 05. 2024 absolvovali žiaci 8. A workshop z dejepisu pod názvom V predvečer 1. svetovej vojny, ktorý si pripravil náš bývalý kolega pán učiteľ Mgr. Jozef Prokopčák. Žiaci sa dozvedeli, ako rozvoj textilnej výroby počas priemyselnej revolúcie ovplyvnil spoločnosť a vzťahy medzi štátmi na prelome 19. a 20. storočia pred vypuknutím 1. svetovej vojny s využitím zážitkovej formy vzdelávania. 

      • Zážitkové vzdelávanie v 5. ročníku

      • Pri preberaní témy o prvom písme a knihách sa žiaci 5. ročníka pokúsili vcítiť do úlohy pisára. Vyskúšali si prípravu tabuľky na písanie, písanie v hlaholike, lúštenie odkazu či prácu mnícha v rukopisnej dielni v kláštore.

      • Medzníky 2. svetovej vojny a SNP

      • Žiaci 9. ročníka absolvovali v apríli 2024 školské kolo vedomostnej súťaže Medzníky 2. svetovej vojny a SNP. Vyhlasovateľom súťaže je Slovenský zväz protifašistických bojovníkov. Najlepší traja súťažiaci budú reprezentovať školu v oblastnom kole, ktoré sa bude konať 21. 5. 2024 na MsÚ v Žiline.

        Výsledky školského kola:

        1. miesto MIČECHOVÁ Natália

        2. miesto ČERŇANSKÝ Ján

        3. miesto VRŠANSKÁ Katarína

        Srdečne blahoželáme postupujúcim žiakom a prajeme veľa úspechov v ďalšom kole súťaže :-)

      • Via historica

      • Via historica, divadelno-šermiarska kumpánia, zobrala žiakov našej školy na cestu slovanskou históriou v stredu 07.02.2024. Žiaci sa počas predstavenia vrátili v čase do doby existencie našich predkov a oboznámili sa s ich životom, vybranými osobnosťami a udalosťami. Veríme, že sa im predstavenie páčilo a každý z nich si odniesol zaujímavé poznatky.

      • Okresné kolo dejepisnej olympiády

      • V pondelok 05.02.2024 sa konalo na Mestskom úrade v Žiline okresné kolo dejepisnej olympiády. Reprezentovala nás šestica žiakov.

        Srdečne blahoželáme úspešným riešiteľkám zo 6. roč. Elle Kollárovej (10. miesto) a Nine Hmírovej (12. miesto). 

        Ďakujeme i Samuelovi Jakubskému, Barbore Mangovej zo 7.A, Nine Frnkovej a Matiasovi Hájekovi z 8.A za účasť a reprezentáciu školy.

        Máme veľkú radosť z našich šikovných žiakov. Prajeme im veľa úspechov v ďalšom štúdiu i súťažiach, ktorých sa zúčastnia.

      • Školské kolo dejepisnej olympiády

      • 04.12.2023 sa prihlásení žiaci zúčastnili školského kola dejepisnej olympiády. Úspešnými riešiteľmi sú žiaci, ktorí dosiahli minimálne 60 bodov. Podľa pokynov prví dvaja žiaci v každej kategórii  postupujú do okresného kola dejepisnej olympiády, ktoré by sa malo konať vo februári 2024. Prajeme im veľa úspechov!

         

        Výsledková listina (postupujúci žiaci do okresného kola):

        kat. E (6. roč.) - 1. HMÍROVÁ Nina 88 b

                                  2. KOLLÁROVÁ Ella 88 b

        kat. F (7. roč.) - 1. MANGOVÁ Barbora 76 b

                                   2. JAKUBSKÝ Samuel 67 b

        kat. D (8. roč.) - 1. HÁJEK Matias 97 b

                                  2. FRNKOVÁ Nina 88 b

        kat. C (9. roč.) - 0

      • Práca s obrazovým prameňom

      • Žiaci 8. ročníka si na hodine dejepisu vyskúšali vo dvojici prácu s obrazovým prameňom týkajúcim sa obdobia vlády Napoleona I. vo Francúzsku. 

        Žiaci dostali obrázok, na ktorom sa nachádzala maľba - J. L. David Napoleon prekračuje Alpy cez Bernhardský priesmyk z roku 1800. K tomu dostali pracovný list s otázkami zameranými na analýzu daného prameňa, ktorý vypracovali na hodine aj s využitím tabletov / mobilných telefónov. 

      • Jeden svet na školách

      • Žiaci 8. a 9. ročníka sa v rámci Globálneho vzdelávania zúčastnili v dňoch 08.-09.11.2023 online programu Jeden svet na školách, ktorý je súčasťou 24. ročníka Festivalu dokumentárneho filmu Jeden svet.

        Na hodinách dejepisu 08.11.2023 si pozreli dokument Život v Kábule, následne si pripravili otázky do diskusie k filmu, ktorej sa zúčastnili 09.11.2023 na hodine občianskej náuky.

        Viac info:

        Osud dvoch mladých žien Rahy a Marwy sa úplne zmení, keď v lete 2021 Taliban opäť získa moc v Afganistane. Film Život v Kábule je postavený na stovkách hlasových záznamov, ktoré si Raha a Marwa vymenili s novinárkou Caroline Gillet počas niekoľkých mesiacov po tejto udalosti. Raha sa rozhodla zostať v Kábule. Čelí tam násilnému režimu a kríze, do ktorej krajina postupne upadá. Marwa odišla. Uviazla v utečeneckom tábore v Abú Zabí a čaká, kým ju prijmú v niektorom európskom štáte alebo v Spojených štátoch. Otázky, ktoré si kladú mladé ženy naprieč svetom, sú pre Marwu a Rahu obzvlášť naliehavé. Ako dospieť? A vôbec, ako premýšľať o budúcnosti, keď máte dvadsať rokov a rúca sa vám svet? Pozrite si trailer.

        Do diskusie k filmu Život v Kábule prijala pozvanie študentka medicíny Meena Sulaimankhail pôvodom z Afganistanu. Na Slovensku žije už 4 roky, no v čase obsadenia hlavného mesta Afganistanu Kábul bola na návšteve u rodičov. O svojej skúsenosti z Afganistanu, evakuácie z krajiny a jej živote na Slovensku sa príde porozprávať vo štvrtok 9. novembra. 

         

      • Kinopríbehy - Dejiny 20. storočia

      • Kinopríbehy sú zaujímavý formát vzdelávacích aktivít organizácie PostBellum. Na našej škole sa realizovala v pondelok 16. októbra 2023. Žiakom 8. a 9. ročníka sa po krátkom úvode premietol film s pamätníkom z archívu. Nasledovala beseda o samotnom filme, o období holokaustu, ktorá s pamätníkom súvisí, o veciach, pojmoch a okolnostiach, ktoré mladým ľuďom priblížili túto pre nich veľmi vzdialenú dobu. Tá je navyše zastrená dezinformáciami, či priamo klamstvami, ktoré na sociálnych médiách šíria extrémisti a pomýlení „antisystémoví bojovníci“.

        Kinopríbehy sú realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.

      • HistoryLab

      • Žiaci na hodinách dejepisu s pomocou interaktívnych nástrojov v digitálnej dielni HistoryLab.cz analyzujú dobové dokumenty, historické fotografie, mapy, zvukové záznamy a ďalšie pramene.

      • Hra Mosty do minulosti

      • Projekt Mosty do minulosti prináša do školských tried nový interaktívny formát pre spoznávanie rodinných dejín. Prepája problematiku malých rodinných dejín s veľkými politickými dejinami. Sústreďuje sa prevažne na obdobie 2. polovice 20. storočia, ktorému sa na vyučovaní častokrát venuje len zlomok potrebného času. Podnecuje žiakov 9. ročníka, aby sa svojich rodinných príslušníkov pýtali, ako prežívali svoj každodenný život, ale i rôzne historické udalosti. Hra tak má za cieľ pomôcť priblížiť žiakom politické dejiny cez osobné príbehy ich blízkych.

        Súčasťou hry je pracovný zošit Rodinná kronika, s ktorým každý žiak 9. roč. pracuje samostatne v spolupráci s blízkymi. Žiaci si do nej zaznamenávajú svoje zistenia a rodinné príbehy, čím si vytvoria rodinnú kroniku.
         

      • Školská slávnosť 89/90

      • V stredu 24.05.2023 žiaci 9. ročníka absolvovali zážitkový workshop Školská slávnosť 89/90. Workshop  je postavený na zážitku, na prvkoch dramatickej výchovy a to najmä na hraní rolí. Primeranou formou spracováva tému Nežnej revolúcie, ale najmä to, čo prežívali obyčajní ľudia v každodennom živote v období pred revolúciou, počas nej i tesne po nej.

        Hlavným poslaním bolo priblížiť deťom dobu, ktorá bola nedemokratická, popierala významné ľudské, občianske, morálne hodnoty a deformovala charaktery ľudí. S následkami totalitného režimu sa síce doteraz vyrovnávame, ale práve prostredníctvom zážitkového učenia sa aspoň pokúsili deťom načrtnúť dobu, v ktorej žili ich rodičia, starí rodičia.

        Aktuálnou potrebou, ktorá nás priviedla k myšlienke ponúknuť tieto témy je často idealizácia totalitného systému, poukazujúc na jeho výhody a zabúdajúc, alebo vynechávajúc skutočné nebezpečenstvá, neprávosti, nerešpektovanie ľudských práv a mnohé obmedzenia, ktoré systém prinášal.

        Viac info: https://www.postbellum.sk/vzdelavame/workshopy/workshop-skolska-slavnost-89-90-pre-zakladne-skoly-pri-prilezitosti-neznej-revolucie/

      • Okresné kolo dejepisnej olympiády

      • V stredu 08.02.2023 sa konalo na Mestskom úrade v Žiline okresné kolo dejepisnej olympiády. Reprezentovala nás trojica žiakov. Srdečne blahoželáme Jakubovi Frnkovi, žiakovi 9.A, ktorý patril k úspešným riešiteľom vo svojej kategórii C. Ďakujeme i Nine Kasmanovej z 9.A a Nine Frnkovej zo 7.A za účasť a reprezentáciu školy. Prajeme im veľa úspechov v ďalšom štúdiu i súťažiach, ktorých sa zúčastnia. 

      • Zážitkové vzdelávanie na hodine dejepisu v 9. ročníku 

      • Dňa 14.12.2022 na hodine dejepisu si žiaci 9. A mohli pod vedením pána učiteľa Mgr. Jozefa Prokopčáka vyskúšať, ako pracuje historik.

        Na základe dobovej dokumentácie a korešpondencie mali zostaviť celkovú atmosféru rozpadu Rakúsko - Uhorska a vzniku prvej Československej republiky. Pohľad na udalosti bol obohatený tým, že písomné pramene sa netýkali len rozhodnutí významných osobností a politikov, ale aj reakcie obyčajných ľudí a dopad na ich každodenný život. Čítanie s porozumením bolo nosným prvkom zážitkovej hodiny, ktoré žiaci 9. A zvládli a ich interpretácia sa nelíšila od skutočnosti. Vznik nového štátu bol sprevádzaný mnohými bolesťami a obetou. Súčasťou vyhodnotenia bolo poukázanie na ďalší vývoj udalostí a porozumenie medzi národmi.

      • Školské kolo dejepisnej olympiády

      • 05.12.2022 sa prihlásení žiaci zúčastnili školského kola dejepisnej olympiády. Úspešnými riešiteľmi sú žiaci, ktorí dosiahli minimálne 60 bodov. Podľa pokynov prví dvaja žiaci v každej kategórii  postupujú do okresného kola dejepisnej olympiády, ktoré by sa malo konať vo februári 2023. Prajeme im veľa úspechov!

         

        Výsledková listina:

        kat. E (6. roč.) - 0

        kat. F (7. roč.) - 1. FRNKOVÁ Nina 63 b

        kat. D (8. roč.) - 0

        kat. C (9. roč.) - 1. KASMANOVÁ Nina 92 b

                                     2. FRNKA Jakub 87 b

                                     3. UHERČÍKOVÁ Vanesa 86 b

         

      • Rozhodovanie

      • Žiaci 9. roč. absolvovali v pondelok 21.11.2022 workshop s názvom Rozhodovanie organizovaný zástupcami z Organizácie Post Bellum.

        Workshop Rozhodovanie sa vracia k 2. svetovej vojne i obdobiu tesne pred ňou. V prvej časti sa žiaci stali predstaviteľmi parlamentu medzivojnového obdobia v 30-tych rokoch a museli vykonať zásadné rozhodnutia týkajúce sa židovskej národnostnej menšiny. Zároveň sa oboznámili s historickými udalosťami, ktoré boli pre tieto roky príznačné. V druhej časti workshopu prežili príbeh konkrétneho židovského dievčaťa s menom Eva. V jej koži museli nakoniec uskutočniť existenčné životné rozhodnutie, ako napríklad opustenie domova, a zrazu pochopili, že rozhodovania, ktoré robili v roli politických strán sú veľmi podobné ako rozhodovania, ktoré museli urobiť ako jednotlivci. Pochopili však obrovský rozdiel v tom, že cez rozhodovanie konkrétnej osoby sa dá nazerať na politické rozhodnutia úplne inak.

         

        Užitočné linky:

        https://www.postbellum.sk/vzdelavame/

        https://www.postbellum.sk/rozpravame/podcasty/

        https://www.pametnaroda.cz/cs

         

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou
      • Riaditeľka školy: 0911 623 223, 041/5498343 Zástupkyňa základnej školy 2 stupeň: 041/5498344 Zástupkyňa základnej školy 1 stupeň: 0904265345 Ekonómka: 041/5498 345 ŠJ: 041/5498 012 Zástupkyňa materskej školy: 0915 835 436
      • Ulica školská 474/5 Kamenná Poruba 013 14 Slovakia
      • 42388244
      • 2024130031
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje