• Školský rok 2023/2024

I. oddelenie:  Bc. Veronika Hodásová

• JANUÁR - FEBRUÁR

Po vianočných prázdninách sa deti opäť radostne zvítali v našom školskom klube. Kým nám zimné počasie prialo, odniesli sme zvieratkám do lesa mrkvu, zemiaky, jabĺčka, kukuricu a aj vtáčí zob.

Deti sa s radosťou pustili do výroby vtáčích búdok a popritom spoznávali rôzne druhy vtákov. Počas tejto zábavy sme si opakovali, ktoré druhy odlietajú do teplých krajín a ktoré zostávajú. Všetci sa veľmi snažili a boli naozaj šikovní.

Okrem vtáčích kamarátov sme sa tiež venovali rozprávaniu o lesných zvieratkách. Spoločnou prácou sme vytvorili zimný les, ktorý nám doslova vyrástol pod rukami. Deti sa venovali maľovaniu, strihaniu, lepeniu a modelovaniu z plastelíny. Využili sme rôzne materiály, ako kartóny, papierové rolky a orechové škrupiny. Nakoniec deti umiestnili medveďa do jaskyne, srnky k krmelcu, veveričky do hniezda na strome a líšku so zajacom na ich potulky lesom. Vďaka tomuto projektu sme spoznali aj zvieratká, ktoré spia zimným spánkom. Bol to úžasný a kreatívny spôsob, ako sa učiť o živote v lese.

Začiatok februára sa niesol v znamení karnevalu. Deti s radosťou tvorili krásnych, pestrofarebných šašov, ktorý boli použitý na výzdobu kultúrneho domu. V deň karnevalu sa všetci vyobliekali do svojich kostýmov a s veľkým očakávaním sa tešili na zábavu. Všetky karnevalové masky boli krásne, farebné a veľmi nápadité. Celý karneval sa niesol v duchu zábavy, radosti a dobrej nálady.

Pripravovali sme sa aj na súťaž Čitateľský oriešok, deti lúskali úryvky rozprávok a následne vypracovávali úlohy v pracovných listoch. Nakoniec kreslili príbehy o spoločných dobrodružstvách hrdinov oboch príbehov.

Okrem čítania rozprávok, pravidelne hráme rôzne spoločenské hry, skládame puzzle, tancujeme (niektoré dievčatá nepretržite :-) Naplno si tiež užívame telocvičňu, kde sa deti môžu naplno vyšantiť pri rôznych pohybových hrách, v skákaní na švihadlách, cvičení na gymnastických kruhoch alebo dokonca v šplhaní na lane. Pri slnečnom a príjemnom jarnom počasí radi pri prechádzkach objavujeme krásy našej obce.

• NOVEMBER - DECEMBER

Začiatkom novembra sme si pripomenuli Sviatok všetkých svätých a spojili sme ho s návštevou miestneho cintorína. Tiež sme sa rozprávali ako tento deň slávia ľudia vo svete, spoznali sme Hallowen a tiež sviatok Dia de los Muertos, ktorý je zameraný na pamiatku zosnulých a slávi sa v Mexiku.

Zabavili sme sa pri výrobe smiešnych strašidielok z papierových roliek. Deti vytvárali svietniky pomocou farieb, listov starej knihy a jutových ozdôb. Slnečných dní bolo čoraz menej, preto sme viac času trávili v triede, čítali sme rozprávky, o ktorých sme si urobili krátku besedu a následne výtvarne zobrazili. Deťom to išlo výborne a určite tento zimný čas budeme venovať čítaniu ďalších príbehov. Spoločne sme si predstavili aj príbeh  o svätom Martinovi – patrónovi vojakov.

Popoludnia sme trávili aj spoločenskými hrami, ktorých máme v klube naozaj veľa a mnohé si deti veľmi obľúbili. Naše skvelé štvrtáčky si nacvičili krásne divadlo Kôň a vlk. Všetkým sa veľmi páčilo.

V decembri sme si povedali o advente a predstavili náš adventný kalendár. Každý deň sme žrebovali kto otvorí obálku, prečíta úlohu a vyberie sladkú odmenu. Samozrejme na rad prišli postupne všetky deti. V ďalšom týždni sme si užili „čajové popoludnie“. Deti si doniesli šálky, čajíky, medíky, zatancovali si, kým čajík trošku vychladol a potom sa vrhli na koláčiky.

Deň sv. Mikuláša bol znova divadelný. Deti nám zahrali divadlo „Vianočné rozprávanie – o zlom Jankovi“. Keďže nám krásne nasnežilo, rozprávali sme si o arktickej krajine a deti si zostrojili iglú na ľadovej kryhe. Maľovali, lepili aj modelovali z plastelíny.

V predvianočnom období sme vyrábali  vianočné ozdoby zo samotvrdnúcej hmoty, vianočné venčeky, gule, pozdravy a tiež krásne vianočné stromčeky z vlny. Spoločnou prácou sme vyrobili vianočné mestečko a veľký vianočný strom z našich obkreslených dlaní. Posledný adventný týždeň sa niesol v duchu „Pečie celé ŠKD“. Zdobili sme medovníky a pripravovali drobné vianočné pečivo. Zatancovali sme si na vianočnom večierku a dokonca nám Ježiško nechal pár darčekov pod stromčekom.

Počasie nám prialo, preto sme pravidelne chodili von, deti sa vyšantili na sánkovačke, súťažili kto urobí najväčšiu guľu zo snehu, či pri stavaní snehuliakov.

• SEPTEMBER - OKTÓBER

Po letných prázdninách sme sa opäť stretli v našom školskom klube, pričom od prvého dňa nám bolo veľmi veselo. Pestrý výber rôznych hier, stavebníc, stolný futbal či zaujímavé knihy ponúkali možnosť kvalitne prežiť spoločný čas.

V mesiaci september sme si spoločne pripomenuli rôzne významné dni, ako MD prvej pomoci, kedy sme diskutovali o významnej úlohe záchranárov, naučili sme sa dôležité telefónne čísla a ukázali sme si, ako ošetriť jednoduché úrazy.

Deň vďačnosti patril slovu „ďakujem“, ktoré deti vyhľadali v rôznych jazykoch a pripomenuli sme si, za čo všetko môžeme a máme byť vďační.

Okrem sprievodných aktivít, bolo pri SD mlieka výslednou prácou detí tvorba 3D modelu kravičky. Pri SD srdca sme vytvorili spoločný plagát a pripomenuli si, ako sa starať o svoje zdravie.

Október sme otvorili diskusiou o našich drahých starých rodičoch. Deti im zhotovili nádherné pozdravy, prejavujúce vďaku a lásku.

Nezabudli sme ani na významný Deň bielej palice, kedy si deti vyskúšali, ako sa nevidiaci pohybujú s bielou palicou. Ukázali sme si Braillovo písmo aj skúsili podľa neho čítať.

Deň jabĺčka bol nielen interaktívny, ale aj netradične tvorivý a chutný, kedy si deti pochutili na jablkových koláčikoch.

Jesenné tvorivé dielne sa niesli v duchu strihania, kreslenia i lepenia, čoho výsledkom boli krásne jesenné obrazy i rôznorodé výtvory aj z prírodných materiálov.

Pri vonkajších aktivitách sme sa poriadne vyšantili, súťažili, hrali rôzne pohybové a loptové hry. Vzhľadom na priaznivý jesenný vietor sme usporiadali tradičnú Šarkaniádu, ktorú si deti poriadne užili.