• Poplatky za MŠ

Vážení rodičia,

upozorňujeme Vás na zmenu výšky mesačného poplatku za materskú školu

od 1. 1. 2024

Podľa DODATKU č. 1 k Všeobecne záväznému  nariadeniu obce Kamenná Poruba č. 2/2022 o výške mesačného príspevku na čiastočnú úhradu výdavkov za pobyt dieťaťa v materskej škole (MŠ), sa výška príspevku mení v Článku 2 - výška príspevku, bod 1 a to na:

18 € / mesiac

Ostatné ustanovenia Všeobecne záväzného nariadenia obce Kamenná Poruba č. 2/2022 o výške mesačného príspevku na čiastočnú úhradu výdavkov za pobyt dieťaťa v materskej škole ostávajú v platnosti v pôvodnom znení.

V zmysle § 28 ods. 7 zákona č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa príspevok v materskej škole neuhrádza za dieťa:

1. pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné,
          2. ak zákonný zástupca dieťaťa predloží riaditeľovi materskej školy doklad o  tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi podľa osobitného predpisu,
          3. ak je umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu.

Ak dôjde k zmene skutočností rozhodujúcich pre neuhrádzanie príspevku v zmysle ods. 2 písm. b) tohto článku, zákonný zástupca túto skutočnosť bezodkladne písomne oznámi zástupkyni riaditeľky materskej školy.

Príspevok v MŠ na základe rozhodnutia zriaďovateľa sa neuhrádza za dieťa:

1. ak sa zo zdravotných (alebo iných vážnych) dôvodov nezúčastnilo výchovnovzdelávacieho procesu v MŠ celý mesiac a zákonný zástupca to doloží lekárskym potvrdením alebo čestným vyhlásením za účelom ospravedlnenia neprítomnosti žiaka v materskej škole,
          2. ktoré nedochádzalo do materskej školy v čase školských prázdnin alebo bola prerušená prevádzka materskej školy na celý mesiac rozhodnutím zriaďovateľa

O odpustení príspevku rozhoduje riaditeľ MŠ podľa podmienok stanovených vo VZN obce Kamenná Poruba 2/2022

Spôsob úhrady príspevku

1. Príspevok sa uhrádza bezhotovostne na príjmový účet školy, č. účtu SK10 0900 0000 0051 5937 1332, pravidelne každý mesiac, vždy do 10. dňa v danom mesiaci, kde sa v poznámke obratu uvádza meno, priezvisko a trieda dieťaťa.
          2. Ak rodič odhlási dieťa z MŠ v priebehu mesiaca, nemá nárok na vrátenie poplatku. Na odhlásenie dieťaťa z dochádzky v MŠ sa musí požiadať najneskôr 3 dni pred ukončením mesiaca na mesiac nasledujúci.
          3. Pokiaľ zákonný zástupca neuhradí stanovený poplatok za pobyt dieťaťa v MŠ a boli využité všetky primerané dostupné spôsoby na zabezpečenie úhrady, rozhodne vedenie školy o vyradení dieťaťa z dochádzky do MŠ.

Prevádzka materskej školy je celoročná, no Vyhláška MŠ SR č. 541/2021 Z. z. o materskej škole taxatívne určuje, že cez letné prázdniny sa prevádzka materskej školy preruší najmenej na tri týždne z dôvodov:

- potreby dôkladného čistenia priestorov materskej školy,

- dezinfekcie prostredia a hračiek, ako aj

- čerpania dovolenky zamestnancov,

preto v MŠ Kamenná Poruba je prevádzka stanovená na 11 mesiacov /rok od 2. septembra do 31. júla.

V mesiaci august bude bývať prevádzka MŠvždy prerušená (povinnosť - „vyhláška o materskej škole“)  – za tento mesiac (august) sa nebudú ani vyberať poplatky.

Ruší sa tzv. "letný pobyt", za ktorý sa vyberal  zvlášť poplatok, teda aj za prázdninový mesiac júl bude poplatok rovnaký a to 18 €.