• ŠKOLSKÝ PORIADOK

        • platný od 4. 9. 2023

          Čl. 1 Úvodné ustanovenia

          Školský poriadok školy je súhrn noriem spolužitia celého školského kolektívu žiakov, učiteľov a prevádzkových zamestnancov. Jeho úlohou je racionálne rozdelenie úloh, správne využívanie pracovného času a predchádzanie školským a pracovným úrazom. Dodržiavanie školského poriadku utvára dobré predpoklady na chod školy a jej bezpečnosť.

           

          Školský poriadok školy upravuje najmä podrobnosti o:

          1. výkone práv a povinností detí, žiakov a ich zákonných zástupcov v škole alebo v školskom zariadení, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými a odbornými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy a školských zariadení,

          2. prevádzke a vnútornom režime školy a školského zariadenia,

          3. podmienkach pre zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím,

          4. podmienkach nakladania s majetkom, ktorý škola a školské zariadenia spravujú.

           

          Školský poriadok reflektuje štyri kľúčové princípy:

          - princíp najlepšieho záujmu dieťaťa,

          - princíp rovného zaobchádzania (nediskriminácie),

          - princíp efektívnej participácie a informovanosti 

          - princíp dodržania základných práv zaručujúcich prežitie a rozvoj dieťaťa, pri zohľadnení jeho individuálnych daností a svojskej identity.

          Školský poriadok je v súlade s § 144, § 145 a § 153 zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní v znení neskorších predpisov (školský zákon), zákonom č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákonom č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, vyhláškou MŠVVaŠ č. 223/2022Z.z. o základnej škole, vyhláškou č. 231/2009 Z.z. o podrobnostiach a organizácii školského roka na základných školách v znení neskorších predpisov, smernicou č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach, metodického pokynu č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy, organizačného poriadku školy a pracovného poriadku., Ústavou SR a medzinárodnými ľudskoprávnymi dokumentmi, najmä Dohovorom o právach dieťaťa (OSN, 1989, pre SR záväzný od r. 1991).

           

          Čl. 2 Organizácia vyučovania a činností v škole a výchovno-vzdelávacom zariadení, ktoré je súčasťou školy

          2.1. Organizácia vyučovacieho dňa

          1. Vyučovací proces sa riadi platným rozvrhom hodín, ktorý určuje riaditeľka školy po prerokovaní v pedagogickej rade. Počas mimoriadneho prerušenia školského vyučovania v základnej škole môže riaditeľ určiť rozvrh hodín aj bez prerokovania pedagogickou radou.Rozvrh hodín je zverejnený v každej triede a na webovej stránke školy. Rozvrh dozorov, podľa ktorého sa vykonáva dozor nad bezpečnosťou a ochranou žiakov, je prerokovaný so zástupcami zamestnancov a pedagogickou radou a je zverejnený na príslušných chodbách a miestach dostupných všetkým zamestnancom a žiakom základnej školy. Rozvrh hodín musí rešpektovať každý žiak, pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec a ostatní zamestnanci školy.

          Vyučovanie je časť dňa, ktorú žiak trávi v škole, v školskom klube detí, na školských akciách a školských aktivitách, počas krúžkovej činnosti. Vyučovanie sa skladá z vyučovacej hodiny (alebo inej školskej či voľnočasovej aktivity) a prestávok.

          Režim dňa:

          Vyučovacia hodina

          Začiatok hodiny

          Koniec hodiny

          Prestávka

          1.  

          7:45

          8:30

          10 minút

          1.  

          8:40

          9:25

          15 minút (veľká)

          1.  

          9:40

          10:25

          10 minút

          1.  

          10:35

          11:20

          10 minút

          1.  

          11:30

          12:15

          5 minút

          1.  

          12:20

          13:05

          30 minút (obedná)

          1.  

          13:35

          14:20

          5 minút

          1.  

          14:25

          15:10

           

           

          2. Začiatok vyučovania  je o 7:45 hod. Koniec vyučovania  je podľa rozvrhu hodín, vyučovanie sa končí poslednou vyučovacou hodinou.

          3. Za každou vyučovacou hodinou nasleduje prestávka. Poradie a dĺžka prestávok sa určujú po prerokovaní pedagogickou radou. Veľká prestávka trvá 15 minút . Obedňajšia prestávka trvá  30 minút. Obedňajšia prestávka pre žiakov prvého ročníka a druhého ročníka sa začína najneskôr po piatej vyučovacej hodine. Obedňajšia prestávka pre žiakov tretieho ročníka až deviateho ročníka sa začína najneskôr po šiestej vyučovacej hodine.

          2.2. Organizácia vyučovania a dochádzky žiakov do školy

          1. Budova školy sa otvára o 7:30 hod. Žiak prichádza do školy najneskôr 10minút pred začiatkom vyučovania, v odôvodnených ojedinelých prípadoch aj neskôr.

          2. Po príchode do školy žiak nesmie svojvoľne opustiť areál školy. V nevyhnutných prípadoch tak možno urobiť len so súhlasom triedneho učiteľa.

          3. V určených priestoroch je žiak povinný sa prezuť do obuvi, ktorá je vhodná na bezpečný pohyb po priestoroch školy a je v súlade s hygienickými a zdravotnými požiadavkami.

          4. Vyučovanie začína zvonením o 7:45 hod.

          5. Vyučovací deň môže mať najviac 7 vyučovacích hodín. Po skončení vyučovania sa žiaci môžu zdržiavať v priestoroch školy iba s pedagogickým dozorom a poverenými zamestnancami školy, ktorí zabezpečujú krúžkovú činnosť, doučovanie a vopred ohlásené akcie a podujatia.

          6. Výchovno-vzdelávací proces prebieha v priestoroch na tento účel určených – triedy, odborné učebne, laboratórium, dielne, telocvičňa, športový areál školy a vonkajšie priestory školy.

          7. Na hodinách realizovaných v laboratórnych priestoroch, pri pracovnom vyučovaní a pri vyučovaní telesnej a športovej výchovy žiaci majú na sebe oblečenie podľa predpísaných noriem.

          8. Vo vstupných priestoroch školy, školskej jedálni a na jednotlivých chodbách v stanovených časoch pri príchodoch žiakov do školy, počas prestávok, pri presunoch žiakov a pri odchodoch zo školy zabezpečujú dozor riaditeľkou poverení pedagogickí zamestnanci a prípadne aj ďalší zamestnanci podľa určeného a zverejneného rozpisu.

          9. Dozor nad žiakmi vykonávajú učitelia, pedagogickí asistenti, vychovávatelia. Ak nie je možné zabezpečiť vykonávanie dozoru týmito zamestnancami, dozor môže vykonávať iný poučený zamestnanec základnej školy, ktorý nie je pedagogickým zamestnancom alebo odborným zamestnancom. Dozor vykonávajúci zamestnanec je zodpovedný za dodržiavanie školského poriadku. Vzájomné navštevovanie žiakov počas vyučovacích hodín nie je dovolené, s výnimkou vzniku mimoriadnej situácie.

           

          2.3. Organizácia činnosti v Školskom klube detí ako súčasti školy

          1. Výchovno-vzdelávacia činnosť školského klubu detí (ďalej len „ŠKD“) sa organizuje ako pravidelná činnosť zameraná na prípravu na školské vyučovanie; pravidelná záujmová činnosť na uspokojovanie a rozvíjanie individuálnych potrieb detí; príležitostná činnosť najmä formou podujatí, súťaží, exkurzií a pohybových aktivít. Spravidla je v prevádzke každý deň, keď prebieha vyučovanie.

          2. ŠKD  sa riadi svojim vnútorným poriadkom, ktorého súčasťou je režim dňa v ŠKD.

           

          Čl. 3 Práva a povinnosti žiakov a ich zákonných zástupcov v škole a v školskom zariadení

           

          3.1. Každý žiak má právo:

          1. Na bezplatné vzdelanie v materinskom jazyku realizované na princípe rovnoprávnosti a v neohrozujúcom a hygienicky vyhovujúcom prostredí, ktoré smeruje k plnému rozvoju ľudskej osobnosti a k posilneniu úcty k ľudským právam a slobodám.
          2. Na úctu k svojej osobe a garanciu ochrany proti psychickému, fyzickému alebo sexuálnemu násiliu bez ohľadu na svoje vierovyznanie, svetonázor a etnickú identitu.
          3. Na zabezpečenie ochrany zdravia a bezpečnosti, vrátane oboznámenia sa s týmito zásadami.
          4. Na slobodu prejavu uplatnenú v súlade s etickými princípmi a normami v duchu humanity a tolerancie, pričom toto právo nesmie ohrozovať práva a právom chránené záujmy iných žiakov a zamestnancov školy.
          5. Požiadať učiteľa o vysvetlenie a riešenie problému a zrozumiteľné sprostredkovanie výkladu učiva slušným spôsobom.
          6. Dozvedieť sa spôsob a výsledok hodnotenia a má právo na objektívne hodnotenie, vrátane zdôvodnenia klasifikácie a chýb v písomných prácach a testoch v lehote 7 kalendárnych dní , pričom právo nahliadať do písomných výstupov žiaka a právo na komisionálne preskúšanie zostáva zachované.
          7. Na inkluzívne vzdelávanie a na individuálny prístup, ktorý rešpektuje jeho schopnosti, zručnosti, záujmy, nadanie alebo zdravotné znevýhodnenie. Žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami majú právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú ich potrebám, a na vytvorenie podmienok, vrátane využitia kompenzačných pomôcok, ktoré táto výchova a vzdelávanie umožňuje.
          8. Na individuálne vzdelávanie v rozsahu ustanovenom osobitnými predpismi.
          9. Na poskytovanie poradenstva a ďalších služieb spojených s výchovou a vzdelávaním, vrátane informovania o službách centier pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, výchovného a kariérového poradcu, ako aj o činnosti ďalších poradných orgánov školy.
          10. Na omyl a zmenu názoru.
          11. Zúčastňovať sa mimoškolskej činnosti a byť účastný na tematických oblastiach výchovy a krúžkovej činnosti , pričom po slobodnom výbere ich má povinnosť navštevovať.
          12. Na slobodnú voľbu voliteľných a nepovinných predmetov v súlade so svojimi možnosťami a záujmami v rozsahu ustanovenom príslušným školským vzdelávacím programom.
          13. Na primerané využívanie školských priestorov a zariadení, používanie pomôcok, učebníc a využitie služieb školskej knižnice.
          14. Podľa osobitných právnych predpisov má žiak v škole právo na ochranu súkromia a osobných údajov pred ich neoprávneným šírením alebo zneužívaním, s výnimkou poskytnutia informácií súvisiacich s ohrozovaním mravnej výchovy mládeže, týraním alebo iným nezákonným konaním páchaným žiakom alebo páchaným na žiakovi.
          15. Na zabezpečenie prevencie a ochrany pred šikanovaním, ponižovaním a inými patologockými prejavmi v sociálnom školskom spolunažívaní.

          3.2. Povinnosti žiakov

          1. Dodržiavať školský poriadok.
          2. Dodržiavať triedne pravidlá.
          3. Správať sa v súlade s normami a zásadami slušného správania.
          4. Rešpektovať pokyny a nariadenia pedagogických, odborných a ostatných zamestnancov školy, byť disciplinovaný.
          5. Rešpektovať pokyny a nariadenia dané v prevádzkových poriadkoch jednotlivých odborných učební a priestorov školy.
          6. Žiak je povinný plniť zákonom stanovenú  povinnú školskú dochádzku, rešpektovať rozvrh hodín a zúčastňovať sa podujatí organizovaných školou v rámci uskutočňovania školského vzdelávacieho programu.
          7. Žiak musí byť v škole primerane, čisto a vhodne oblečený aj upravený.
          8. Osvojovať si vedomosti, zručnosti a návyky správania poskytované základnou školou.
          9. Osvojovať si zásady vlastenectva, humanity, demokratických princípov, rasovej a náboženskej znášanlivosti, tolerancie a správať sa podľa nich, predchádzať všetkým formám diskriminácie, xenofóbie, antisemitizmu a ďalším formám intolerancie.
          10. Šetrne zaobchádzať so školským vybavením a zariadeniami, učebnicami a učebnými pomôckami a prevádzkovými energiami.
          11. Byť účastný spolu s učiteľmi a ostatnými zamestnancami na tvorbe a ochrane životného prostredia školy a jej areálu.
          12. Predložiť potvrdenie o dôvode neprítomnosti na vyučovaní zo strany zákonného zástupcu alebo príslušného lekára.
          13. V prípade úrazu, ohrozenia alebo zaznamenania konania ohrozujúceho iných žiakov ihneď informovať vyučujúceho, pedagogický dozor, prípadne najbližšiu dospelú osobu.

              

          3.3. Žiakovi je zakázané:

          1. Šikanovať žiakov a zamestnancov školy, vydierať ich, okrádať a ubližovať im.
          2. Podvádzať, klamať, ohrozovať žiakov aj zamestnancov školy.
          3. Pri písomných prácach (písomky, previerky, testy, samostatné práce...) používať gumovateľné pero, nepovolené pomôcky a učebný materiál, prípadne odpisovať z nich alebo od spolužiakov. Platí to aj pri ústnych alebo on-line odpovediach.
          4. Dopĺňať, prepisovať alebo inak upravovať už odovzdanú a opravenú písomnú prácu učiteľom.
          5. Odmietnuť vykonať prácu zadanú učiteľom alebo iným zamestnancom školy pokiaľ nie je v rozpore so zákonom alebo dobrými mravmi.
          6. Fajčiť v priestoroch školy a v celom  a areáli školy a pri činnostiach organizovaných školou mimo priestorov školy (výlety, exkurzie, súťaže a iné školské akcie).
          7. Bezdôvodne, bez ospravedlnenia a bez súhlasu triedneho učiteľa, prípadne riaditeľky školy opustiť školu alebo školskú akciu.
          8. Počas vyučovania svojvoľne a bezdôvodne používať mobilný telefón, vrátane slúchadiel na počúvanie hudby a iné produkty zaradené do kategórie informačno-komunikačných technológií prinesených so sebou (tablety, smart-hodinky ...). Používanie týchto prostriedkov môže byť povolené iba v odôvodnených prípadoch so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa alebo vedúceho pedagogického zamestnanca. O porušení tohto pravidla je informovaný zákonný zástupca prostredníctvom záznamu – poznámky v Edupage. Porušenie uvedeného pravidla má za následok udelenie výchovného opatrenia.
          9. Vyhotovovať fotografiu, audio alebo video záznam inej osoby (spolužiaka, zamestnanca školy, inej osoby) bez jej súhlasu a uložiť si ju do svojho zariadenia. Porušenie uvedeného pravidla má za následok udelenie výchovného opatrenia.
          10. Zverejniť alebo poslať fotografiu inej osoby (spolužiaka, zamestnanca školy, inej osoby), audio alebo video záznam ďalšej osobe alebo na sociálne siete, prípadne iných médií. Porušenie uvedeného pravidla má za následok udelenie výchovného opatrenia.
          11. Prinášať do školy a požívať v škole alebo na školských akciách a pri školských  činnostiach alkohol, drogy, cigarety, elektronické cigarety, tabak, žuvací tabak a iné omamné, návykové, povzbudzujúce, psychotropné a zdraviu škodlivé látky.Porušenie uvedeného pravidla má za následok udelenie výchovného opatrenia.
          12. Prinášať do školy alebo na činnosti organizované školou predmety, ktoré ohrozujú bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov a zamestnancov, alebo predmety a propagačný materiál napádajúci demokraciu a ohrozujúci mravnú výchovu mládeže. Porušenie uvedeného pravidla má za následok udelenie výchovného opatrenia.
          13. Prinášať do školy alebo na činnosti organizované školou rôzne zábavné predmety, informačné technológie, elektronické a iné hry a hračky. Škola nenesie finančnú zodpovednosť za ich poškodenie alebo stratu .
          14. V škole hrať hazardné hry, prinášať cennosti a väčšie sumy peňažnej hotovosti.
          15. Manipulovať s technickými zariadeniami slúžiacimi na ochranu budovy a majetku školy a monitorovanie osôb.
          16. Akýmkoľvek spôsobom poškodzovať a znehodnocovať priestory a zariadenie (inventár) triedy, učebne, školy a školského areálu.
          17. Nakláňať sa z okna, liezť na okenné parapetné rámy, vyhadzovať z okna akékoľvek predmety.
          18. Manipulovať s oknami, žalúziami, inventárom školy, prístrojmi a náradím bez súhlasu a pokynu vyučujúceho.
          19. Jesť, piť a bezdôvodne sa zdržiavať v priestoroch WC.
          20. Manipulovať s predmetmi patriacimi inej osobe, presúvať ich, používať alebo poškodiť, či znehodnotiť.

           

          4. Práva zákonného zástupcu žiaka alebo zástupcu zariadenia

           

          1. Vybrať pre svoje dieťa školu alebo školské zariadenie, ktoré poskytuje výchovu a vzdelávanie zodpovedajúce schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti; právo na slobodnú voľbu školy alebo školského zariadenia možno uplatňovať v súlade s možnosťami výchovno-vzdelávacej sústavy.
          2. Žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole alebo v školskom zariadení poskytovali deťom a žiakom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa školského zákona.
          3. Oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy alebo školského zariadenia a so školským poriadkom.
          4. Byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa. Na žiadosť  zákonného zástupcu predloženú do piatich pracovných dní odo dňa vyhodnotenia písomnej práce sa mu sprístupňuje písomná práca žiaka na nahliadnutie.
          5. Právo na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a pri vzdelávaní svojho dieťaťa.
          6. Zúčastniť sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcej dohode s vyučujúcim a súhlasom riaditeľky školy.
          7. Vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy a školského zariadenia prostredníctvom orgánov školskej samosprávy.
          8. Byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľky školy.

           

          5. Povinnosti zákonného zástupcu žiaka alebo zástupcu zariadenia

          1. Dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom.
          2. Dodržiavať postup a podmienky ospravedlňovania dieťaťa z vyučovacieho procesu alebo jeho náhrady, pravidelne komunikovať so školou (vyučujúcim, triednym učiteľom...) podľa Čl 4 (bod 8-19).
          3. Vytvárať pre dieťa vhodné podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.
          4. Informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, jeho zdravotných problémoch, infekčnom ochorení v rodine žiaka alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania.
          5. Spolupracovať so školou pri riešení problémov týkajúcich sa svojho dieťaťa, triedy alebo školy.
          6. Nahradiť škodu, ktorú žiak preukázateľným spôsobom úmyselne, prípadne neúmyselne spôsobil.
          7. Spolupracovať pri odškodňovaní úrazu, ktorý bol spôsobený jeho dieťaťu, prípadne jeho dieťa spôsobilo úraz inému.
          8. Prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky a dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas, ak mu nezabezpečí inú formu vzdelávania; dôvody neprítomnosti žiaka na výchovno-vzdelávacích procesoch doložiť dokladmi v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, rozhodnutiami ministra školstva podľa § 150 ods. 8 školského zákona a školským poriadkom.
          9. Zákonnému zástupcovi je zakázané sledovať svoje dieťa počas vyučovania alebo inej školskej akcie prostredníctvom SMART zariadení alebo iných IK zariadení svojho dieťaťa alebo vykonávať audio, video alebo iné záznamy bez súhlasu vyučujúceho alebo iného prítomného zamestnanca školy, prípadne riaditeľky školy.

           

          Čl. 4 Prevádzka a vnútorný režim školy a školského zariadenia

           

          1. Na začiatku vyučovania každý žiak musí byť na svojom mieste podľa zasadacieho poriadku. Pred začiatkom vyučovacej hodiny si pripraví pomôcky a pokojne očakáva príchod vyučujúceho. Ak sa učiteľ nedostaví na vyučovanie do 10 minút  od začatia vyučovacej hodiny, týždenník to oznámi zástupkyni riaditeľky školy, riaditeľke školy a učiteľovi vo vedľajšej triede.
          2. Ak má žiak vyučovanie v odbornej učebni alebo telocvični, vezme si so sebou potrebné pomôcky a disciplinovane čaká na vyučujúceho, s ktorým sa pred koncom prestávky presunie pred odbornú učebňu alebo telocvičňu. Vstup do odborných učební, dielní, telocvične a na športoviská je možný len v sprievode a za prítomnosti vyučujúceho a pri dodržaní podmienky vnútorných prevádzkových poriadkov týchto učební. V uvedených priestoroch je žiak povinný dodržiavať bezpečnostné predpisy a má zakázané svojvoľne manipulovať s rozvodovými a plynovými uzávermi, elektrickými zariadeniami a chemikáliami.
          3. Počas prestávok sa žiak správa disciplinovane a pokojne s ohľadom na bezpečnosť a zdravie ostatných prítomných, aby bola umožnená príprava na nasledujúcu vyučovaciu hodinu. Žiak nesmie byť hlučný, neslušný, používať vulgárne výrazy a provokatívne sa správať, nebehá po triede a po chodbách a bez potreby sa nezdržiava na toaletách. Neničí školské zariadenie, pomôcky a majetok školy. Papiere a odpadky odhadzuje do pripravených košov (separovanie odpadu). Nie je dovolené odhadzovať odpadky do záchodových mís, pisoárov, umývadiel a voľne v školskom areáli.
          4. Počas malých prestávok sa žiaci zdržiavajú v triede. Cez veľkú prestávku (po 2. vyučovacej hodine) sa žiaci zdržujú v triede, na chodbe v podlaží svojej triedy, v prípade priaznivého počasia na základe pokynu pedagogického dozoru môžu prejsť na školský dvor.
          5. Po skončení poslednej vyučovacej hodiny žiak skontroluje svoje miesto, odstráni všetky pomôcky a veci z lavice,  odpadky odhodí do košov na ne určených a vyloží svoju stoličku na lavicu. Na pokyn učiteľa opustí triedu, pod vedením vyučujúceho sa prezuje, oblečie a disciplinovane opustí budovu školy. Žiaci, ktorí sa stravujú v školskej jedálni, odchádzajú v sprievode učiteľa, školské tašky a batohy si uložia na určené miesto pri školskej jedálni, vrchnú časť odevu na vešiak.
          6. Žiaci chodia na športoviská a späť výlučne pod vedením svojich učiteľov.
          7. Riaditeľka školy môže čiastočne alebo úplne oslobodiť žiaka od vyučovania telesnej a športovej výchovy na základe lekárom potvrdeného návrhu s vyznačením zdravotnej skupiny v telesnej a športovej výchove a na písomnú žiadosť zákonných zástupcov. Ak je žiak úplne oslobodený od vyučovania TSV, musí absolvovať jej náhradu určenú riaditeľkou školy.
          8. Zákonný zástupca môže ospravedlniť svoje dieťa z vyučovania TSV zo zdravotných dôvodov maximálne 1-krát za mesiac na jednu vyučovaciu hodinu. Ak zdravotné problémy pretrvávajú, musia byť potvrdené lekárom s odporúčaním necvičiť s vyznačeným časovým ohraničením.
          9. Ak sa žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole, jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia je povinný oznámiť škole alebo školskému zariadeniu bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom alebo príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva nariadená karanténa, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť žiaka na súťažiach.
          10. Neprítomnosť žiaka, ktorá trvá najviac päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní z dôvodu choroby alebo úrazu žiaka, ospravedlňuje jeho zákonný zástupca. Ak neprítomnosť trvá viac ako päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, žiak – jeho zákonný zástupca predkladá na ospravedlnenie neprítomnosti lekárske potvrdenie.
          11.  Vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch (ak sa ospravedlnenia od rodičov často opakujú) škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe dieťaťa alebo žiaka alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť jeho neprítomnosti..
          12. Zákonný zástupca ospravedlňuje svoje dieťa prostredníctvom Edupage (rodičovské konto), písomne v slovníku na tom určenom. Tiež všetky ospravedlnenia od lekára musia byť v slovníku určenom na ospravedlnenia.
          13. V čase vyhlásenia výnimočného stavu, núdzového stavu alebo mimoriadnej situácie (ďalej ako „krízová situácia“) dĺžka ospravedlnenia neprítomnosti žiaka zo strany zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia počas trvania krízovej situácie vyhlásenej v súvislosti s ochorením COVID-19, lehota podľa § 144 ods. 10 školského zákona sa riadi príslušným rozhodnutím ministra školstva vydaného podľa § 150 ods. 8 školského zákona. Školský poriadok nestanovuje a neupravuje ospravedlnenie z dôvodu choroby nad rámec platného právneho stavu; v období pandemickej situácie nad rámec rozhodnutia ministra školstva.
          14. Škola v prípade podozrenia zo zanedbávania zdravotnej starostlivosti o žiaka, a to pri neustále sa opakujúcich predkladaniach ospravedlnení zo zdravotných dôvodov zo strany zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia bez predloženia lekárskeho potvrdenia, zváži možnosť kontaktovať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
          15. Neprítomnosť žiaka v škole ospravedlňuje jeho zákonný zástupca  triednemu učiteľovi písomne do troch dní od nástupu žiaka do školy. Nepredloženie ospravedlnenia do uvedeného termínu má za následok neospravedlnenú neúčasť. Za neospravedlnené hodiny môžu byť žiakovi uložené opatrenia vo výchove.
          16. Ak žiak nemôže prísť do školy pre vopred známu príčinu (okrem choroby alebo úrazu), môže rodič požiadať o uvoľnenie z vyučovania - jedenkrát za klasifikačné obdobie: z jednej vyučovacej hodiny uvoľňuje príslušný učiteľ, ale žiak je povinný o tom informovať aj triedneho učiteľa; z viac hodín, z jedného vyučovacieho dňa až do troch dní triedny učiteľ; z viac ako tri po sebe nasledujúce dni riaditeľka školy na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu, aj v tomto prípade je žiak povinný informovať triedneho učiteľa.
          17. Zákonný zástupca žiaka  je povinný oznámiť škole najneskôr do 24 hodín dĺžku trvania neprítomnosti žiaka na vyučovaní osobne, telefonicky alebo prostredníctvom rodičovského konta (Edupage), na ktoré sa prihlasuje cez webovú stránku školy, prípadne priamo cez aplikáciu.
          18. Neskorý príchod na vyučovanie žiak zdôvodňuje a ospravedlňuje v triede u príslušného vyučujúceho. Opakované neskoré príchody budú zaznamenané a môžu byť dôvodom na prijatie výchovného opatrenia.
          19. Zo školskej akcie organizovanej mimo areálu školy, ktorá sa končí neskôr ako povinné vyučovanie, môžu žiaci odísť so súhlasom učiteľa domov. Z miesta konania školskej akcie končiacej sa skôr ako povinné vyučovanie môže byť žiak uvoľnený len na základe písomného súhlasu zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia. Miesto rozchodu musí byť určené tak, aby bola garantovaná bezpečnosť návratu žiakov domov (informovaný súhlas zákonného zástupcu).

           

          Čl. 5 Samospráva triedy, školský parlament a povinnosti týždenníkov

          1. Žiacky kolektív triedy si môže so súhlasom triedneho učiteľa zvoliť triednu samosprávu.
          2. V každej triede konajú službu dvaja týždenníci, ktorých určuje triedny učiteľ.
          3. Pred vyučovaním a počas prestávok sa starajú o čistotu tabule, zodpovedajú za čistotu triedy a tabule, zabezpečujú kriedu, fixky a špongiu, dohliadajú na poriadok, šetrenie vodou a elektrickým prúdom a počas prestávok v súčinnosti s vyučujúcim zabezpečujú vyvetranie triedy.
          4. Ak do 5 minút nepríde vyučujúci, ich povinnosťou je upozorniť na to učiteľa v susednej triede a do 10 minút vedenie školy.
          5. Hlásia neprítomnosť žiakov vyučujúcemu na začiatku každej vyučovacej hodiny.
          6. Pri odchode z triedy majú zodpovednosť za zanechanie primeraného poriadku v triede a za uzatvorenie okien.
          7. Prinášajú a odnášajú učebné pomôcky podľa pokynov vyučujúcich.
          8. Hlásia triednemu učiteľovi poškodenie inventára triedy a iné možné incidenty.
          9. Žiacka školská rada - školský parlament,  zastupuje záujmy žiakov vo vzťahu k riaditeľke, vedúcim pedagogickým zamestnancom alebo vedúcim odborným zamestnancom a navonok. Školský parlament sa okrem iného vyjadruje k podstatným otázkam, návrhom a opatreniam školy v oblasti výchovy a vzdelávania a zároveň sa podieľa na tvorbe a zabezpečení dodržiavania školského poriadku. Tiež organizuje a zúčastňuje sa školských aktivít a akcií pod vedením koordinátora žiackej školskej rady.

           

          Čl. 6 Stravovanie v školskej jedálni

          1. Do termínu stanoveného vedúcou školskej jedálne je potrebné zaplatiť stravné na danéobdobie – vytvorenie kreditu. Kredit nesmie klesnúť pod 1€, inak mu nebude môcť byť vydaný obed.
          2. Pri výdajovom okienku formou čipovej karty žiak zaeviduje svoju prítomnosť v ŠJ.
          3. Odhlasovanie a prihlasovanie na stravu je prostredníctvom aplikácie Edupage – vždy jeden deň vopred do 14:00 hod., v pondelok ráno do 7:00 hod.
          4. Ak stravník náhle ochorie a nemôže si prevziať obed, môže  ho vyzdvihnúť rodinný príslušník do obedára pri zadnom vchode do kuchyne (prvý deň choroby, následne odhlásiť).
          5. Obedy pre žiakov 1. a 2. stupňa sa vydávajú v čase od 12:00 do 14:00 hod.
          6. Na správanie žiakov v školskej jedálni sa vzťahuje tento školský poriadok. Žiak stravujúci sa v školskej jedálni musí rešpektovať pokyny dozor konajúceho učiteľa a pravidlami kultúrneho stravovania.

           

          Čl. 7 Bezpečnosť a ochrana zdravia žiakov

          1. Škola poskytuje nevyhnutné informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov a vedie evidenciu školských úrazov žiakov, ku ktorým prišlo počas výchovno-vzdelávacieho procesu a pri činnostiach organizovaných školou.
          2. Žiak je povinný dodržiavať všetky pravidlá týkajúce sa bezpečného správania v škole, má chrániť svoje zdravie i zdravie svojich spolužiakov. Správa sa tak, aby sebe ani svojim spolužiakom nespôsobil ujmu na zdraví.
          3. Žiak má zakázané vykláňať sa z okien, sedieť na parapetných doskách, manipulovať s oknami bez dozoru učiteľa, behať po triede a chodbách, skákať po schodoch, kĺzať sa po zábradliach, ohadzovať sa rôznymi predmetmi a hrať loptové či iné športové hry.
          4. V prípade, že žiak utrpí v škole pred začiatkom školského vyučovania, počas výchovno-vzdelávacieho procesu, školského vyučovania,  cez prestávku alebo pri činnostiach organizovaných školou akýkoľvek úraz, nahlási to ihneď vyučujúcemu alebo dozor konajúcemu učiteľovi, resp. triednemu učiteľovi. Ak to nemôže v prípade úrazu urobiť sám, požiada o nahlásenie spolužiaka alebo iného žiaka školy, ktorý sa nachádza v jeho blízkosti. O školskom úraze je potrebné spísať záznam, záznam spisuje príslušný vyučujúci, prípadne dozorkonajúci učiteľ alebo iný zamestnanec školy.
          5. Žiak školy má prísny zákaz fajčiť(aj elektronické cigarety), požívať alkoholické nápoje, drogy, tabak, žuvací tabak a iné omamné, povzbudzujúce a psychotropné látky a hrať hazardné hry v škole, v celom areáli školy, ale aj mimo školy a na všetkých akciách organizovaných školou. Žiak sa pod vplyvom uvedených látok nesmie zúčastniť na vyučovaní a jeho neprítomnosť z týchto dôvodov nie je možné ospravedlniť. Aj prinesenie cigariet, alkoholu, drog, tabaku, prípadne iných omamných, povzbudzujúcich a psychotropných látok do areálu školy a iné školské akcie a aktivity sa považuje za mimoriadne závažné a hrubé porušenie školského poriadku. Rovnako aj propagácia týchto látok na oblečení žiakov či iných predmetov je zakázaná.
          6. Žiak chodí do školy čisto a primerane poveternostným podmienkam a veku oblečený a upravený. Prezúva sa do zdravotne vyhovujúcich prezuviek  a má k dispozícii hygienické vrecúško. Žiakom sa zakazuje výstredné a vyzývavé oblečenie odhaľujúce alebo zvýrazňujúce intímne partie, zakazuje sa nosiť na zvrškoch oblečenia nápisy, ktoré sú vulgárne alebo propagujú násilie, drogy, alkohol alebo  prejavy, ktoré nie sú v súlade s ľudskými právami (a to aj v cudzom jazyku).
          7. Pri prácach v dielňach, v odborných učebniach a na hodinách telesnej výchovy žiak dodržiava predpisy, o ktorých ho poučia učitelia daných predmetov v súlade s prevádzkovým poriadkom daných učební.
          8. V prípade, že sa žiak necíti zdravotne v poriadku počas vyučovania, ohlási to ihneď vyučujúcemu. Pri úraze alebo nevoľnosti poskytne vyučujúci žiakovi prvú pomoc. Pri podozrení na vážnejší stav zabezpečí škola žiakovi lekársku pomoc. A ihneď to hlási zákonnému zástupcovi.
          9. V prípade zdravotných ťažkostí počas vyučovania žiak bude uvoľnený len v sprievode dospelej osoby, pričom zodpovednosť za žiaka preberá zákonný zástupca.
          10. Žiak dodržiava pokyny na zachovanie čistoty v triede a v škole, dodržiava zásady osobnej hygieny a platné epidemiologické opatrenia.
          11. Žiak nesmie nosiť do školy predmety ohrozujúce vlastné zdravie a zdravie spolužiakov a pedagogických zamestnancov, odborných zamestnancov a ostatných zamestnancov školy.
          12. Za bezpečnosť žiakov počas ich pobytu v škole a výchovno-vzdelávacom zariadení, ktoré je súčasťou školy, vrátane času pred vyučovaním, cez prestávky, po vyučovaní, na školskej vychádzke, na exkurzii, školských výletoch, športovom výcviku (plavecký výcvik, lyžiarsky, korčuliarsky a  snoubordingový výcvik, cyklistický výcvik),  škole v prírode a pri ostatnej činnosti, ktorou sa uskutočňuje školský vzdelávací program, a pri výchovných akciách organizovaných školou zodpovedajú pedagogickí zamestnanci (službu konajúci dozor).
          13. Účasť žiaka na športovom výcviku (plavecký, lyžiarsky...) alebo škole v prírode je podmienená uzatvorením poistenia úrazu a predložením potvrdenia všeobecného lekára pre deti a dorast o zdravotnej spôsobilosti absolvovať športový výcvik.

           

          Čl. 8 Ochrana pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou a násilím

           

          1. Prísne sa zakazujú všetky formy nenávistného správania, podnecovania k násiliu, ospravedlňovania násilia a terorizmu, propagácia extrémizmu a podnecovania ľudskej (národnostnej, rasovej, etnickej a náboženskej) neznášanlivosti a všetkých foriem diskriminácie a segregácie.
          2. Ak vznikne oprávnené podozrenie z ohrozovania mravného vývinu žiakov, je riaditeľ školy povinný bezodkladne riešiť problém v súčinnosti s triednym učiteľom, zákonnými zástupcami, výchovným poradcom, školským podporným tímom, ak je zriadený, a ďalšími odborníkmi, ktorí poskytujú poradenstvo a terapiu.
          3. Pri akýchkoľvek náznakoch záškoláctva, agresívneho správania, šikanovania, fyzického alebo psychického týrania, delikvencie, vydierania, sexuálneho zneužívania a násilia, prejavoch extrémizmu a sympatií k spoločensky nežiaducim hnutiam sú vyučujúci povinní nahlásiť zistené skutočnosti a podozrenia vedeniu školy, ktoré sa tým bezodkladne začne zaoberať a prijme adekvátne opatrenia. V odôvodnených prípadoch právnej kvalifikácie protiprávneho konania sa využijú príslušné ustanovenia zákona o priestupkoch a Trestného zákona.
          4. Škola netoleruje šikanovanie v žiadnych formách a podobách, a to ani v náznakoch. V rámci účinnej prevencie šikanovania vytvára priaznivú klímu, zabezpečuje úzku spoluprácu medzi žiakmi, zamestnancami školy a zákonnými zástupcami alebo zástupcom zariadenia, jasne vymedzuje možnosť oznamovať aj zárodky šikanovania (pri zachovaní dôvernosti oznámení), školským poriadkom jasne stanovuje pravidlá správania, vrátane sankcií za ich porušovanie, vedie písomnú dokumentáciu o riešení konkrétnych prípadov šikanovania, v súlade s pracovným poriadkom zaisťuje dozor pedagogických zamestnancov cez prestávky, pred začiatkom vyučovania, po jeho skončení, v čase záujmovej a mimoškolskej činnosti. Pre pedagogických zamestnancov a zákonných zástupcov alebo zástupcov zariadenia organizuje semináre s odborníkmi zaoberajúcimi sa danou problematikou.
          5. Škola sa riadi internými rezortnými predpismi, ktoré sa týkajú krízovej intervencie súvisiacej so šikanovaním a riešenia krízovej situácie v súvislosti so vznikom školského úrazu a iných nebezpečných udalostí: Smernica č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach a Metodické usmernenie č. 4/2009-R z 11. februára 2009 k zavedeniu jednotného postupu škôl, školských zariadení a vysokých škôl pri vzniku registrovaného školského úrazu a pri evidencii nebezpečných udalostí.

           

          Čl. 9 Opatrenia vo výchove

          1. Pochvaly a iné ocenenia sa udeľujú za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za záslužný alebo statočný čin podľa § 58 školského zákona.
          2. Pochvalu možno udeliť žiakovi aj od vyučujúceho na vyučovaní a od triedneho učiteľa za výborný prospech, vzornú dochádzku do školy, reprezentáciu triedy v súťažiach, za príkladné správanie a vytváranie priaznivej atmosféry v triede. Pochvalu od riaditeľa školy možno udeliť žiakovi za výborný prospech, vzornú dochádzku do školy, úspešnú reprezentáciu školy v súťažiach, za nezištnú pomoc a príkladné činy a za verejné uznanie inou inštitúciou.
          3. Podľa závažnosti a opakovania previnenia sa žiakom ukladajú opatrenia na posilnenie disciplíny, ktoré predchádzajú zníženej známke zo správania. Každé previnenie musí byť objektívne a riadne prešetrené a preukázateľnou formou zdokumentované, vrátane informovania zákonných zástupcov.
          4. Pochvaly a iné ocenenia, napomenutia a pokarhania sa zaznamenávajú do katalógového listu žiaka (bez zdôvodňovania).
          5. Žiakovi možno udeliť pochvalu od triedneho učiteľa, od riaditeľa alebo od zriaďovateľa základnej školy. Pochvalu od riaditeľa možno udeliť po prerokovaní s riaditeľkou a pedagogickou radou.
          6.  Napomenutie od triedneho učiteľa, pokarhanie od triedneho učiteľa alebo pokarhanie od riaditeľa možno žiakovi uložiť po objektívnom zhodnotení previnení  proti školskému poriadku s písomným odôvodnením.
          7. Napomenutie od triedneho učiteľa a pokarhanie od triedneho učiteľa možno uložiť po objektívnom zhodnotení a prešetrení previnení  proti školskému poriadku s písomným odôvodnením. a po prerokovaní v pedagogickej rade. Pokarhanie od riaditeľa možno uložiť po prerokovaní pedagogickou radou.
          8. Ak ide o žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, pri uložení výchovných opatrení spočívajúcich v napomenutí od triedneho učiteľa a pokarhania od triedneho učiteľa alebo pokarhania od riaditeľa sa zohľadňujú aj jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.
          9. Žiakovi môžu byť uložené tieto výchovné opatrenia:
          1. písomný záznam (zápis) do (elektronickej) žiackej knižky žiaka;
          2. napomenutie od triedneho učiteľa je uvedené v katalógovom liste žiaka za viacero písomných zápisov vyučujúcim, ktoré sa týkajú porušenia školského poriadku; za opakovanú nevhodnú úpravu zovňajšku; neprezúvanie sa v priestoroch školy; neodôvodnené neskoré príchody na vyučovanie; nesplnenie si povinností žiaka a za ďalšie menej závažné porušenia školského poriadku;
          3. pokarhanie triednym učiteľom je prerokované s riaditeľom školy a je zapísané do katalógového listu žiaka. Udeľuje sa za sústavne sa opakujúce zápisy zo strany iných učiteľov; za opakované neplnenie si úloh určeným triednym učiteľom; časté zabúdanie pomôcok, domácich úloh a povinností, za neospravedlnenú neprítomnosť žiaka na jednej až troch vyučovacích hodinách, ktorá preukázateľne nebola spôsobená zákonným zástupcom žiaka; neodôvodnené opakujúce sa neskoré príchody na vyučovanie  a za závažnejšie porušenia školského poriadku;
          4. pokarhanie riaditeľom školy je udelené za neospravedlnenú neprítomnosť žiaka na viac ako 4 vyučovacích hodinách; za podvádzanie, klamstvá a krádež; za úmyselné poškodenie majetku školy; za opakované závažné porušenia školského poriadku v správaní voči žiakom a učiteľom; za previnenie v oblasti ochrany a bezpečnosti žiakov podľa tohto školského poriadku; pokarhanie riaditeľom školy býva prerokované v pedagogickej rade.
          5. kritériá udelenia zníženej známky zo správania za neospravedlnené hodiny sú nasledovné:
          6.  

          Znížená známka zo správania

          Počet neospravedlnených hodín

          2

          3

          4

          7 – 12

          13 – 30

          31 a viac

           

          Zníženie známky zo správania na stupeň 2 sa udelí po pokarhaní riaditeľom školy, za opakované previnenia v oblasti ochrany a bezpečnosti žiakov podľa čl. 7 školského poriadku a ostatné opakované časté previnenia voči školskému poriadku. Za závažné previnenia ako preukázaná  krádež, úmyselné ublíženie na zdraví, šikanovanie a vydieranie, za vandalizmus a úmyselné poškodzovanie majetku školy, prinesenie a požívanie alkoholu, drog a iných omamných, povzbudzujúcich a psychotropných látok, nerešpektovanie pravidiel používania mobilného telefónu, znevažovanie, ponižovanie spolužiakov a zamestnancov školy.

          Za závažné previnenie voči osobám a opakované závažné porušovanie školského poriadku môže byť udelená znížená známka zo správania aj bez predchádzajúcich výchovných opatrení avšak po prerokovaní v pedagogickej rade a upovedomení zákonných zástupcov žiaka.

          Zníženie známky zo správania na stupeň 3 sa udelí za zvlášť závažné alebo opakujúce sa priestupky a skutky uvedené pri stupni 2 (uspokojivé správanie).

          Zníženie známky zo správania na stupeň 4 sa udelí za obzvlášť závažné alebo opakujúce sa priestupky podľa uváženia pedagogickej rady;

          1. ak žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov, ostatných účastníkov výchovy a vzdelávania alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným účastníkom výchovy a vzdelávania ich vzdelávanie, riaditeľ školy môže použiť ochranné opatrenie podľa § 58 ods. 3 školského zákona.

           

           

          Čl. 10 Podrobnosti o podmienkach nakladania s majetkom, ktorý škola alebo školské zariadenie spravuje

          1. Škola poskytuje žiakom učebnice, učebné texty, pracovné zošity a učebné pomôcky do bezplatného užívania na jeden školský rok. Žiak alebo zákonný zástupca neplnoletého žiaka zodpovedá za učebnice, učebné texty, pracovné zošity a učebné pomôcky, ktoré mu škola poskytla do bezplatného užívania, a je povinný nahradiť škole ich stratu, zničenie alebo poškodenie.
          2. Výšku náhrady za stratu, zničenie alebo poškodenie, pre ktoré učebnica v tlačenej podobe alebo edukačná publikácia v elektronickej podobe na pamäťovom médiu nemôže slúžiť svojmu účelu, je určená vyhláškou č. 527/2021 Z. z. o edukačných publikáciách.
          3. Stratu, zničenie alebo poškodenie edukačnej publikácie možno v prípade straty alebo zničenia nahradiť aj obstaraním totožnej edukačnej publikácie,  alebo uvedením edukačnej publikácie do stavu vhodného pre ďalšie použitie vo výchovno-vzdelávacom procese, ak ide o poškodenie.
          4. Ak žiak prestupuje do inej školy, je povinný vrátiť škole učebnice, učebné texty, pracovné zošity a učebné pomôcky poskytnuté do bezplatného užívania.
          5. Žiaci a zamestnanci školy majú k zariadeniu školy a majetku v správe alebo vlastníctve školy pristupovať so všetkou starostlivosťou. Akékoľvek poškodenie zariadenia a majetku školy z nedbanlivosti alebo úmyselne musí byť v plnej miere nahradené.

           

           

          Čl. 11 Pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy

          1. Vzájomné vzťahy všetkých účastníkov vzdelávania a osôb, ktorých sa týka tento školský poriadok, sú založené na vzájomnej úcte, rešpekte, názorovej znášanlivosti, solidarite a dôstojnosti.
          2. Žiak sa ku všetkým zamestnancom školy správa úctivo a zdvorilo. Zamestnanci školy rešpektujú dôstojnosť žiaka.
          3. Žiak rešpektuje pokyny všetkých zamestnancov školy.
          4. Výkon práv a povinností vyplývajúcich zo školského poriadku musí byť v súlade s dobrými mravmi. Nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého.
          5. Žiak nesmie byť v súvislosti s výkonom svojich práv postihovaný za to, že podá na iného žiaka, pedagogického zamestnanca či iného zamestnanca školy sťažnosť.
          6. Výkonom práv začleneného žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami nemôžu byť obmedzené práva ostatných žiakov, ktorí sú účastníkmi výchovy a vzdelávania (§ 29 ods. 11 školského zákona).
          7. Pedagogický zamestnanec je povinný chrániť a rešpektovať práva žiaka a jeho zákonného zástupcu, zachovávať mlčanlivosť a chrániť pred zneužitím osobné údaje o zdravotnom stave žiakov a výsledky odborných vyšetrení, s ktorými prišiel do styku. Rovnako je povinný rešpektovať individuálne výchovno-vzdelávacie potreby žiaka s ohľadom na ich osobné schopnosti a možnosti, sociálne a kultúrne zázemie a aktívne sa podieľať na kontakte so zákonným zástupcom žiaka. Pedagogický a odborný zamestnanec má vykonávať pedagogickú alebo odbornú činnosť v súlade s aktuálnymi vedeckými poznatkami, hodnotami a cieľmi školského vzdelávacieho programu, viesť žiakov k dodržiavaniu hygienických zásad a zásad bezpečnej práce, poskytovať žiakovi a zákonnému zástupcovi poradenstvo alebo odbornú pomoc spojenú s výchovou a vzdelávaním, pravidelne informovať žiaka alebo jeho zákonného zástupcu o priebehu a výsledkoch výchovy a vzdelávania, ktoré sa ho týkajú, v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom.
          8. Pedagogickí a odborní zamestnanci sa riadia Etickým kódexom pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov, ktorý na svojej webovej stránke zverejnilo MŠVVaŠ SR v súlade s § 5 ods. 2 zákona č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov[https://www.minedu.sk/eticky-kodex-pedagogickych-zamestnancov-a-odbornych-zamestnancov/ alebo https://www.minedu.sk/data/att/15445.pdf].
          9. Škola priebežne preukázateľným spôsobom informuje zákonných zástupcov o prospechu a správaní žiaka.
          10. Pri hodnotení správania žiaka podľa § 55 ods. 15 školského zákona sa zohľadňuje dodržiavanie pravidiel správania sa žiaka uvedených v tomto školskom poriadku, udelené pochvaly a iné ocenenia a uložené napomenutia a pokarhania. Pri hodnotení správania žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami podľa § 55 ods. 15 školského zákona sa zohľadňujú aj jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby; jeho správanie sa hodnotí v spolupráci so školským podporným tímom, ak v základnej škole pôsobí, alebo so zariadením poradenstva a prevencie.

           

          Čl. 12 Záverečné ustanovenia

          1. Školský poriadok bol prerokovaný:
          • v pedagogickej rade dňa: 25. 8 2022
          • v rade školy dňa: 23. 6. 2022
          • platnosť nadobúda dňa: 5. 9. 2022
          1. Zmeny v školskom poriadku musia byť prerokované v pedagogickej rade a rade školy

          vo forme číslovaných dodatkov.

          1. Školský poriadok je zverejnený pre žiakov, zamestnancov a zákonných zástupcov vo vestibule školy, v každej triede, v kancelárii zástupcu riaditeľa školy a v elektronickej forme na webovej adrese školy www.zskamennaporuba.edupage.org

           

           

          V Kamennej Porube     dňa 25. 8. 2023

           

          __________________________

          Mgr. Zuzana Maniaková

          riaditeľka školy

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou
      • Riaditeľka školy: 0911 623 223, 041/5498343 Zástupkyňa základnej školy 2 stupeň: 041/5498344 Zástupkyňa základnej školy 1 stupeň: 0904265345 Ekonómka: 041/5498 345 ŠJ: 041/5498 012 Zástupkyňa materskej školy: 0915 835 436
      • Ulica školská 474/5 Kamenná Poruba 013 14 Slovakia
      • 42388244
      • 2024130031
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje